Aktualni sat 11. sjednice Gradskog vijeća Grada Rijeke obilježile su burne rasprave o ključnim gradskim temama. Na stolu su se našle više cijene vode, mogući novi štrajk u Čistoći te sudbina preskupe obnove broda Galeb, a iz vladajuće koalicije stiglo je i pitanje o kaznenoj prijavi protiv bivšeg gradonačelnika.
Iako su tonovi na sjednici Gradskog vijeća bili osjetno mirniji nego inače, teme koje su vijećnici otvorili tijekom dvosatnog aktualnog sata bile su sve samo ne umirujuće. Od poskupljenja vode koje će Riječanima iz novčanika izbiti milijune eura do mogućeg novog štrajka u Čistoći i sudbine broda Galeb čiji troškovi vrtoglavo rastu, gradska vlast našla se pod paljbom pitanja oporbe, ali i vladajućih.
Skuplja voda i usporedbe s Trstom
Prva velika tema bilo je neizbježno poskupljenje vode. Vijećnik Srđan Srdoč (PGS i Lista za Rijeku) upozorio je da će Riječani, nakon što nove cijene stupe na snagu, u proračun Vodovoda i kanalizacije (ViK) godišnje uplaćivati čak devet milijuna eura više nego do sada. Iznio je i frapantne usporedbe s drugim gradovima, istaknuvši da je voda u Zagrebu jeftinija 36 posto, u Koperu 34 posto, a u Trstu čak 53 posto.
“Zašto se nije pregovaralo da se drugi gradovi prilagode riječkoj cijeni?” upitao je Srdoč.
Gradonačelnica Iva Rinčić poručila je kako odluka nije bila njezina, već ju je jednoglasno donijela uprava ViK-a. Direktor ViK-a Damir Bunjac pojasnio je da je tvrtka prošlu godinu završila s gubitkom od 1,2 milijuna eura te da su bili primorani slijediti zakonsku regulativu. Srdoč je na to uzvratio opaskom da je gradonačelnica trebala biti odlučnija kako Riječani ne bi, citiramo, “počeli ići u Trst po vodu, kao što idemo po špežu”.
Čistoća pred novim štrajkom, gradonačelnica prozvana
Napetost se osjetila i oko stanja u KD Čistoća. Nebojša Zelič (Možemo!) upozorio je da su pregovori uprave i sindikata ušli u posljednju fazu te da prijeti novi štrajk ako se ne postigne dogovor oko povećanja materijalnih prava radnika. Podsjetio je gradonačelnicu kako je njezina opcija, dok je bila u oporbi, za loše stanje u Čistoći krivila tadašnju vlast.
“Danas ste vi na vlasti, a radnici Čistoće su opet korak do štrajka. Što ste učinili drugačije?” pitao je Zelić.
Gradonačelnica Rinčić odgovorila je pomalo neočekivano. “Drago mi je da mi niste postavili pitanje o HOS-u i moralu”, započela je, te dodala da se njezina administracija već godinu dana nosi s nizom naslijeđenih problema i da rade na reorganizaciji sustava, ali da poskupljenje usluge za građane ne dolazi u obzir. Njezin zamjenik Vedran Vivoda dodao je da su plaće ove godine rasle pet posto, nakon ranijih 25 posto, te da vjeruju u pozitivan ishod sutrašnjih pregovora. Zelič je gradonačelnici zamjerio spominjanje HOS-a, nazvavši to “njihovom obiteljskom svađom” unutar vladajuće koalicije.
Kaznena prijava za Obersnela i problemi s Best in parkingom
Iz redova vladajuće koalicije stiglo je pitanje koje je odjeknulo vijećnicom. Marin Račić pitao je gradonačelnicu je li podnijela kaznenu prijavu protiv bivšeg gradonačelnika Vojka Obersnela.
“Da, prijava je spremna i ona će biti poslana vrlo brzo Uskoku, a tiče se slučaja o kojem ćemo danas raspravljati na točki posvećenoj Trgu Ivana Klobučara”, potvrdila je Rinčić.
Ovu najavu je predsjednica Kluba vijećnika SDP-a Ivana Prica Matijaš protumačila kao politički obračun i skretanje pažnje s aktualnih problema. “Je li ovo pokušaj da se sjednica pretvori u lov na vještice umjesto da rješavamo poskupljenje vode i probleme u Čistoći?” upitala je Prica Matijaš.
Na temu problematičnih projekata nadovezao se i HDZ-ov Josip Ostrogović, koji je privatnog investitora Best in parking, zaduženog za projekt Žabica, nazvao “krojačem sudbine našeg grada”, pred kojim je Grad nemoćan. Upitao je zašto je investitor dobio popust od 50 posto na projektnu dokumentaciju. Gradonačelnica je potvrdila da je Grad tek nakon dvije i pol godine naplatio komunalni doprinos od oko 600 tisuća eura te da je investitor uistinu platio polovicu cijene dokumentacije, ali da će pismeno odgovoriti je li na to imao pravo.
Budućnost Galeba u rukama građana?
Jedna od najskupljih riječkih priča, obnova broda Galeb, ponovno je izazvala polemiku. Katarina Matak Radoš (HDZ) upozorila je da su troškovi sanacije štete nastale u veljačkoj pomorskoj nesreći narasli s predviđenih 223 tisuće eura na čak 430 tisuća eura plus PDV. “Tko će to platiti ako tursko osiguravajuće društvo odbije pokriti iznos veći od prvotnog jamstva?” pitala je.
Odgovor gradonačelnice bio je iznenađujući. Najavila je mogućnost da o sudbini Galeba odlučuju sami građani. “U potpunosti sam otvorena za ideju da građani Rijeke javnim savjetovanjem ili referendumom odluče o budućnosti toga”, izjavila je Rinčić. Pritom je iznijela podatak da se godišnji troškovi održavanja i funkcioniranja broda, nakon što obnova završi, procjenjuju na oko milijun eura.
Aktualni sat dotaknuo se i drugih tema, poput imenovanja vijećnika za savjetnike gradonačelnice, što je Ana Trošelj (PGS) nazvala “politički nehigijenskim”, kašnjenja radova na Pehlinu te problema s izostankom prijava na natječaj za upravitelje zgrada, čime se grad našao u “sivoj zoni”. Sjednica je nastavljena raspravom o drugim važnim točkama, a mnoge od započetih rasprava zasigurno će se nastaviti i izvan vijećnice.
Programski sadržaj financiran je sredstvima Grada Rijeke.










































