Predsjednik Udruge ugostitelja Kvarnera i Istre Vedran Jakominić za Novi list je kazao: „Ovo je kao teatar apsurda. Već šesnaesti mjesec ustvari poslujemo u gubitku, velik je odljev kadrova iz ugostiteljstva iz kojeg je otišlo oko 12.000 djelatnika obzirom da smo na mjerama za zaposlene već šest mjeseci, a one su ispod egzistencijalnog minimuma. Do kredita u banci mi kao ugostitelji, ali ni naši zaposlenici ne možemo i nadali smo se da ćemo s dolaskom proljeća „prodisati“ i početi raditi, ali problemi su ostali.“
Naglasio je i kako je suludo da kafići ne mogu posluživati u zatvorenim prostorima, a restorani mogu. Ogorčeni ugostitelji ukazali su stoga kako je horizontalna primjena mjera, uz prijeko potrebno porezno rasterećenje jedini način stvarnog očuvanja radnih mjesta, prihodovanja ugostiteljskog sektora, a posljedično i punjenja državnog proračuna, prenosi Novi list. Nakon što su donesene nove epidemiološke mjere, ugostitelji su kazali kako su one stimulirale nerad budući da je granica za dobivanje sredstava postavljena tako nisko da je stimulirala ugostitelje da ne rade.
„Ovim se uništava nas koji plaćamo svoje ljude, ugostitelje koji rade pošteno i plaćaju svoje obaveze. Mi ne želimo biti nikome dužni, ali realno će nam trebati četiri do pet godina da vratimo sve dugove koji su nam nastali u posljednjih 16 mjeseci“, kazao je Jakominić.
I Predsjednica Nacionalne udruge ugostitelja Jelena Tabak istakla je razočaranje: “Žao nam je što su odluke takve da se neće moći otvoriti i raditi i u unutrašnjosti caffe-barova i što se time iznova čini razlika između restorana i kafića. Pokušali smo sve – argumentirati i objasniti stožeru da i kafići mogu raditi unutra uz pridržavanje mjera – ali, eto, nije bilo moguće. Sredina lipnja tj. 15. lipnja koji se sada najavljuje kao datum mogućeg otvaranja i unutrašnjosti kafića, ako brojke zaraze budu bar kao sada, je zapravo krajnje vrijeme za to otvaranje, iako nam i dalje nije jasno zašto mora biti tako ako su primjerice kafići spremni već odavno paziti koliko će ljudi sjediti unutra i da to ne budu veća okupljanja uz pjesmu, piće i slično.”








































