Danas će povodom obilježavanja Međunarodnog dana pismenosti, polaznici Male škole glagoljice Gradske knjižnice Rijeka upitat će sugrađane: „Zanima li vas kako se zovete na glagoljici?“.
Tom će prigodom mali glagoljaši svima zainteresiranima, ispred Narodne čitaonice na Korzu, u vremenu između 18 i 19 sati, imena ispisivati glagoljicom na prigodnim karticama koje će ostajati u trajnom vlasništvu svima koji požele saznati „svoje ime na glagoljici“.
Ujedno će to biti informacija roditeljima i djeci koja žele postati malim glagoljašima da Mala škola glagoljice u drugoj polovici rujna u Dječjem odjelu Stribor nastavlja s učenjem kroz igru.
Međunarodni dan pismenosti (International Literacy Day) UNESCO-ova je inicijativa, čiji je cilj svake godine podsjetiti međunarodnu zajednicu na status pismenosti i obrazovanja odraslih na globalnoj razini.
Pismenost je ljudsko pravo, implicitno sadržano u pravu na obrazovanje. Ono je prepoznato kao pravo u nizu međunarodnih konvencija te uključeno u tekstove ključnih međunarodnih deklaracija. Općom deklaracijom o ljudskim pravima iz 1948. godine priznato je pravo na obrazovanje, a time i pravo na pismenost.
No ona sa sobom nosi i brojne druge prednosti: donosi korist pojedincu, utječući na njegovo samopouzdanje, osnažujući ga za individualnu i kolektivnu akciju, oslobađajući njegovu kreativnost i osposobljavajući ga za kritičku refleksiju stvarnosti.









































