9. Festival tolerancije ruši stereotipe i predrasude

583

tolerancija

Uz vodstvo Leona Lučeva, 10. travnja 2015. u Gliptoteci, posjetitelji otvorenja izložbi upoznali su se sa životnom pričom azilanta Princea i sudjelovali u putovanjima svijetom sudionika foto natječaja.
Fotografska izložba ‘Prince Soniyiki – Integracija azilanta u hrvatsko društvo’ umjetnice Nene Lukin predstavlja foto-esej u produkciji UNHCR-a o trogodišnjem putu azilanta iz Nigerije, od samog bježanja iz sjeverne Nigerije preko Libije i Italije do Hrvatske, gdje mu je azil odobren nakon šestomjesečnog boravka u Kutini u Prihvatilištu za tražitelje azila. Prince Wale Soniyiki, svojom odlučnošću i trudom, savladao je hrvatski jezik, zavolio zemlju i običaje, ali je i svjedok poteškoća i problema s kojima se susreću svi tražitelji azila.

Afrički Šime

Nedostatak institucionaliziranog učenja jezika glavna je prepreka integraciji u društvo i izlasku na tržište rada te unatoč prepoznavanju problema od strane raznih nevladinih organizacija, ali i Vlade same, to pitanje još uvijek ostaje neriješeno. Život u novoj zemlji, Prince promovira kroz nevladinu organizaciju ‘Afrikanci u Hrvatskoj’, koju je osnovao upravo s ciljem što bolje integracije u društvo te poticanju suživota dvaju kultura. Iako iz svoje domovine ima MBA diplomu, 29-godišnji Nigerijac ne bježi od napornog fizičkog rada; tako je trenutno zaposlen na tunolovcu u zadarskom priobalju, gdje su ga (unatoč još tradicionalnoj sredini) kolege izuzetno dobro prihvatili te ga podučavaju lokalnim običajima, a ponosno nosi i novi nadimak – ‘afrički Šime’.

Ipak, unatoč ovom pozitivnom primjeru, velike predrasude prema ‘drugačijem’ još uvijek postoje, ali svojim nastojanjima da pomogne drugima te u promicanju interkulturalnog dijaloga, Princeova priča zasigurno je inspiracija drugima i nada u skorašnje bolje rješavanje pitanja azilanata. Na otvorenju protagonist izložbe Prince Soniyiki uzvanicima je rekao da voli svoj život u Hrvatskoj, koja je kaže najljepša zemlja na svijetu, ali u kojoj ipak ima mnogo diskriminacije.

35 0dabranih fotografija

Druga festivalska izložba fotografski natječaj ‘Susreti kultura’ organizirana je pod pokroviteljstvom austrijskog federalnog Ministarstva za Europu, integracije i vanjsku politiku te Austrijskog kulturnog foruma, sa svrhom promicanja ljudskih prava, razvijanja interkulturalnog dijaloga, kao i dijaloga između pojedinaca i institucija. Putovanje kao središnja tema i upoznavanje drugih kultura, bio je glavni zadatak sudionika foto natječaja ‘Susreti kultura’. Od sveukupno 189 pristiglih fotografija, radna skupina ‘Dijalog kultura’, odabrala je 35 fotografija koje će biti prikazane i na izložbi u Gliptoteci.

S ciljem promicanja interkulturalnog dijaloga te uz potporu ambasada diljem svijeta, ova izložba nastoji rušiti stereotipe, nadvladati osobne predrasude te izgraditi povjerenje među različitim narodima i kulturama. Izložbe su otvorene od 10. – 18. travnja 2015. godine, a ulaz je besplatan. Za sve dodatne informacije slobodno nam se obratite.

Lana Klobas/ Festival tolerancije