Ono što svih zanima jesu dva najvažnija pitanja: hoće li doći do povećanja cijena na tržištu, te hoće li sukladno tome porasti i plaće ?
Odgovore je dao Petar Vušković, potpredsjednik Centra za javne politike i ekonomske analize, savjetnik u poslovnom upravljanju te doktorand ekonomskih znanosti na predstavljanju “Strategije uvođenja eura u Hrvatskoj”.
Rast cijena zbog uvođenja eura se neće desiti jer rast cijena dominantno ovisi o kretanju cijena sirovina i energije. Ako se baci pogled na zemlje koje su uvele euro, rast cijena je iznosio najviše neznatnih 0,3 posto.
Cijene eventualno mogu rasti tamo gdje je potražnja malo veća. To je primjerice u ugostiteljstvu i u turizmu. Da bi se u potpunosti izbjeglo zaokruživanje cijena, može se propisati zakonska obveza iskazivanja cjenika u eurima i kunama kako bi potrošači znali da se njima ne manipulira.
Također, prema navedenome, euro neće utjecati na promjenu plaća. Na rast plaća utječu drugi faktori: konkurentnost poduzeća, produktivnost rada, rast pojedinog gospodarskog sektora, odluka vlasnika poduzeća da se ostvareni dohodak preraspodijeli u korist povećanja plaća itd. Kada se plaće budu konvertirale u euro dobit ćemo tek nominalno manje plaće. Za prosječnu plaću u Hrvatskoj od 6.025,00 kn dobiti će te oko 800 eura.
Detaljnije o prednostima, nedostacima i pitanjima na Portal Oko.










































