Dugo očekivani uspjeh: U prosincu 2006. godine, hrvatska Vlada uvela je sveopću zabranu uzgoja krznaša u svrhu proizvodnje krzna – uz prijelazno razdoblje od 10 godina. Iako su predstavnici proizvođača odjevnih predmeta od prirodnog krzna pokušali spriječiti donošenje ovog zakona, zabrana uzgoja krznaša u svrhu izrade krzna, stupila je na snagu 1. siječnja 2017. Poznata osoba, promoterica i protivnica upotrebe prirodnog krzna, Sharon Osbourne (supruga poznatog glazbenika Ozzyja Osbournea), zahvaljuje u svom pismu hrvatskom premijeru Andreju Plenkoviću za dosljednu provedbu zakona.
“Zatvaranje farmi za uzgoj činčila za izradu krzna u Hrvatskoj znači da činčile više nisu zatvorene u malim, prljavim i pretrpanim kavezima, ne ubijaju ih strujnim udarom ili lomljenjem vrata”, napisala je Sharon Osbourne u svom pismu.
U 2006. godini u Hrvatskoj je postojalo oko 500 uzgajivača činčila, a u 2016. godini ostalo ih je oko 20. Godine 2006. više od 73% hrvatskog stanovništva izjasnilo se u jednoj anketi, protiv uzgoja krznaša. U Njemačkoj, to je stav čak 86% ispitanika.
Još u svibnju 2016. poslala je Sharon Osbourne, zajedno s organizacijom PETA, pismo tadašnjem hrvatskom ministru poljoprivrede, u kojem ga je zamolila da ne posustanu u pokušajima zabrane upotrebe krzna i da ustraju u podržavanju usvojene zabrane.
Osbourne je nosila krzno dok je još snimala seriju “The Osbournes“ i dok je radila kao glazbena menadžerica. No kao voditeljica emisije “The Talk“, upoznala se s patnjama životinja koje svakodnevno ubijaju radi krzna i odrekla se krzna jednom zauvijek. Zajedno s organizacijom PETA USA, Osbourne je snimila video o najmanjim žrtvama trgovine krznom – činčilama.
Činčile su vrlo društvene, znatiželjne i čiste životinje koje vole istraživati, penjati se i igrati. U uzgajivalištima su zatvorene u malim, pretrpanim i prljavim kavezima u kojima im nedostaje sve što im je važno i potrebno za život. Na kraju ih ubijaju lomljenjem vrata ili strujnim udarom. Pri tome su činčile pri punoj svijesti, u trenutku smrti, kad proživljavaju bol jačine teškog srčanog udara.
Prije Hrvatske zabranu uzgoja krznaša uvele su i Velika Britanija, Austrija, Nizozemska, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Srbija, Makedonija, kao i belgijske regije Valonija i Bruxelles. O zabrani se upravo raspravlja i u Luksemburgu, Češkoj, Norveškoj, Njemačkoj, Estoniji i belgijskoj regiji Flamanskoj.
Komentari