Povodom Međunarodnog dana turističkih vodiča, Udruga turističkih vodiča Kvarnera organizira besplatne vođene razglede Rijeke, Opatije i Kastva. Pridružite se jedinstvenim šetnjama i upoznajte svoj kraj iz drugačije perspektive.
Udruga turističkih vodiča Kvarnera i ove godine nastavlja s lijepom tradicijom te povodom Međunarodnog dana turističkih vodiča, koji se obilježava 21. veljače, daruje građanima besplatne vođene razglede. Ova hvalevrijedna inicijativa ima za cilj približiti lokalnu baštinu, povijest i zanimljive gradske priče stanovnicima Kvarnera te istaknuti ključnu ulogu turističkih vodiča u interpretaciji i očuvanju našeg kulturnog nasljeđa. Pripremljene su tri iznimno zanimljive tematske ture u Rijeci, Opatiji i Kastvu.
Rijeka iz perspektive novih sugrađanki
U Rijeci će se održati jedinstveni razgled pod nazivom “Rijeka kroz naše oči”, koji donosi poseban pogled na grad. Tura je posebna po tome što će je voditi članice Udruge kojima hrvatski jezik nije materinji, ali su Rijeku odabrale kao svoj novi dom. Iako će se razgled održati na hrvatskom jeziku, sudionici će imati priliku čuti i osobne priče o tome kako je biti turistički vodič i živjeti u novoj domovini. Svoje viđenje grada podijelit će dvije Mađarice, Poljakinja, Čehinja, Ruskinja i Peruanka, nudeći svježu i multikulturalnu perspektivu. Okupljanje je zakazano za subotu, 21. veljače 2026. godine, u 11 sati na Jadranskom trgu.
Znamenite žene koje su oblikovale Opatiju
Ljubitelji povijesti i priča o “Staroj dami” moći će uživati u tematskoj šetnji Opatijom nazvanoj “Žene koje su kroz povijest oblikovale Opatiju”. Pod stručnim vodstvom licencirane vodičkinje Đurđice Kovačić, tura će oživjeti sjećanja na znamenite i utjecajne žene koje su svojim djelovanjem ostavile neizbrisiv trag u razvoju i prepoznatljivosti Opatije. Ovaj razgled prilika je da se otkriju manje poznate priče skrivene iza opatijskih vila i parkova. Šetnja započinje u nedjelju, 22. veljače, u 11 sati kod fontane na Slatini.
Avantura u Kastvu: Od stare jezgre do šumske staze
Za sve one željne spoja kulture i prirode, organiziran je razgled Kastva koji vodi Danilo Harbić. Program započinje kratkim obilaskom povijesne gradske jezgre, uključujući Lokvinu, Žudiku, crkvu sv. Jelene i Crekvinu. Nakon upoznavanja s bogatom povijesti Kastva, šetnja se nastavlja kroz prekrasnu Kastavsku šumu popularnom stazom “Puž” u duljini od 5,5 kilometara. Šetnja prirodom trajat će oko dva sata, a zbog terena je potrebna adekvatna obuća za hodanje. Polazak je u subotu, 21. veljače, u 10 sati na Fortici.
Sve ture su u potpunosti besplatne i otvorene za sve građane. Iz Udruge pozivaju sve zainteresirane da se pridruže ovoj proslavi, bolje upoznaju ljepote svojega kraja i zajedno proslave dan posvećen profesiji turističkih vodiča. Zbog organizacije je potrebna prijava na e-mail adresu Udruge: kvarner.guides@gmail.com.







































