Rana sjećanja za koja ste sigurni kako ste ih proživjeli možda nisu istinita. Nedavno istraživanje znanstvenika objavljeno u časopisu Psychological Science zaslužno je za šokantno otkriće – gotovo 40 posto ljudi ima izmišljena sjećanja.
Anketa znanstvenika u Velikoj Britaniji rezultirala je otkrićem kako gotovo 40 posto ispitanika nije bilo sigurno mogu li izdvojiti rana sjećanja iz djetinjstva od sjećanja na fotografije i videozapise te prepričavanja koja su čuli, kao i sve ostalo osim izravnog iskustva.
Znanstvenici tvrde kako ta sjećanja ispitanika nisu prava, već slike stvorene iz određenih fragmenata uspomena sakupljenih od prepričavanja i činjenica vlastitog djetinjstva, koje smo saznali od drugih ljudi.
Ono čega se pojedina osoba zapravo sjeća fiktivna su sjećanja sačinjena od epizoda mentalnih prikaza, koje je mozak bez našeg svjesnog znanja povezao s prikazima koja nalikuju na stvarna sjećanja.
Takva sjećanja tipična su za razdoblje prije navršenih pet godina života, a neka istraživanja dolaze do zaključaka kako iskrivljena sjećanja imamo čak i za događaje i osjećaje iz nedavne prošlosti. Često se u takvim slučajevima radi o potresnim događajima koje tijelo zbog obrambenih mehanizama, pokušava potisnuti ili zamijeniti sjećanjima koja se zapravo nisu dogodila.
Složenost mozga još uvijek nije dovoljno istražena, a ovo je još samo jedan od dokaza kako je čovjek prije svega iracionalno biće.
Komentari