Liječnik je ustvrdio da je koronavirus oslabio od „tigra“ do „divlje mačke“ i čak se može probiti bez cjepiva. Virus postaje manje smrtonosan kako se širi, izjavio je profesor Matteo Bassetti, voditelj klinike za zarazne bolesti talijanske bolnice Policlinico San Martino. Rekao je Telegraphu da je nedavno vidio kako se stariji pacijenti, koji bi inače prije umrli od pandemije oporavljaju.
“Čak i pacijenti u dobi od 80 ili 90 godina sjede u krevetu i dišu bez pomoći. Isti bi pacijenti umrli prije dva ili tri dana”, rekao je profesor Bassetti. “Bio je poput agresivnog tigra u ožujku i travnju, ali sada je poput divlje mačke.” Liječnik kaže da su na vrhuncu talijanske pandemije Covid-19 u ožujku i početkom travnja pacijenti često bili oboljeli od oblika koronavirusa “kojim je vrlo teško upravljati”. Najhrabriji ljudi često su trebali kisik i ventilaciju, a neki su nastavili i na upalu pluća. Međutim, kaže da se u posljednja četiri tjedna slika potpuno promijenila. To bi moglo biti posljedica toga što virus mutira u slabijoj formi dok prolazi svijetom.
Druga teorija je da mjere društvenog distanciranja i upotreba OZO-a, poput maski za lice, znače da su ljudi izloženi manjim virusnim opterećenjima i da stoga postaju manje bolesni. To bi moglo čak značiti i da virus izumre prije nego što će cjepivo biti dostupno, kaže prof. Bassetti. “Vjerojatno bi mogao proći potpuno bez cjepiva. Imamo sve manje i manje ljudi koji bi se zarazili, a moglo bi završiti i izumiranjem virusa.”







































