SJEĆANJE I PONOS

Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija primili pripadnike 111. brigade ZNG-a/HV-a

11
Foto: Grad RIjeka

U salonu Grada Rijeke, u atmosferi prožetoj poštovanjem i svečanim sjećanjem, obilježena je 35. obljetnica osnutka legendarne 111. brigade Zbora narodne garde, kasnije Hrvatske vojske. Zajedničkim prijemom, Grad Rijeka i Primorsko-goranska županija odali su počast postrojbi koja je ostavila neizbrisiv trag u Domovinskom ratu, prisjećajući se njezinih pripadnika, ratnog puta i goleme žrtve koju su podnijeli za slobodu Hrvatske

Odgovornost prema žrtvi koja obvezuje

U ime Grada Rijeke, pripadnike brigade pozdravio je zamjenik gradonačelnice Aleksandar-Saša Milaković, čije su riječi duboko odjeknule među prisutnima. Naglasio je kako svaka obljetnica budi osjećaj golemog poštovanja prema hrabrosti i žrtvi koju su pripadnici 111. brigade pokazali u najtežim trenucima hrvatske povijesti.

„Čitajući o vašem ratnom putu i svemu što ste prošli, uvijek osjećam isto – ogromno poštovanje, zahvalnost i divljenje vašoj hrabrosti. Često pomislim što bi značilo danas staviti pušku na rame, ostaviti obitelj kod kuće i krenuti u borbu, ne znajući hoćeš li se vratiti. Mnogi vaši suborci nisu se vratili, njih 53, i njima posebna slava i hvala“, rekao je Milaković. Posebno je istaknuo kako ga osjećaj odgovornosti prema njihovoj žrtvi vodi i danas, dok sudjeluje u donošenju odluka ključnih za budućnost. „Mi danas sjedimo u uređenim prostorima i donosimo odluke važne za budućnost naše zemlje, ali u neusporedivo lakšim okolnostima od onih u kojima ste vi bili. Zato tu odgovornost, koju ste nam vi omogućili, moramo imati na umu u svakoj odluci i u svakodnevnom radu“, zaključio je Milaković.

Zajedništvo kao temelj opstanka

Primorsko-goranski župan Ivica Lukanović obratio se svojim suborcima s posebnim emocijama, budući da je i sam bio pripadnik 111. brigade, na što je podsjetio predsjednik Udruge Vlado Milković. Lukanović je evocirao sjećanja na početke Domovinskog rata, ističući kako se i nakon 35 godina snažno pamti nevjerojatno zajedništvo koje je tada vladalo.

„Iako je bilo straha, nelagode i velike brige, postojalo je ogromno zajedništvo i snaga koja se probudila u tom trenutku. Danas smo tu, u slobodnoj Hrvatskoj, i ovakve su obljetnice prilika da zahvalimo vama koji ste nosili tu borbu, ali i da se s posebnim dignitetom prisjetimo onih koji su platili najveću cijenu“, kazao je Lukanović. Župan je uputio snažnu poruku o važnosti trajnog pamćenja žrtve 53 poginula pripadnika, ali i o potrebi izgradnje društva temeljenog na slozi i međusobnom poštovanju. „Pedeset i tri ljudska života ogromna su cijena i to treba stalno ponavljati, s dignitetom i velikom odgovornošću. Mali narod poput našega može opstati samo ako je složan i ako zajednički, odgovorno, gradi društvo na korist svih građana“, poručio je župan, zahvalivši pripadnicima brigade na njihovom konstruktivnom djelovanju i u miru.

Duh brigade koji i danas živi

Izaslanstvo brigade, predvođeno predsjednikom Udruge Vladom Milkovićem i ratnim zapovjednikom Svetkom Šarom, zahvalilo je Gradu i Županiji na dugogodišnjoj potpori. Milković je istaknuo kako je duh zajedništva, iskovan u ratnim vihorima, ostao neokrnjen među pripadnicima brigade i nakon tri i pol desetljeća.

„Trideset i pet godina je puno i malo u stvaranju jedne države i u životu jednog naroda. Prije 35 godina ljudi koji su danas ovdje bili su zajedno, bili su dragovoljci, a to je zajedništvo ostalo i nakon svih ovih godina“, rekao je Milković. Otkrio je i jedan dirljiv detalj iz programa obilježavanja obljetnice. Naime, istoga dana, pripadnici brigade okupili su se na mjestima svojih zbornih mjesta iz 1991. godine – u Gorskom kotaru, na Viškovu, Grobnišćini, u Senju, na Krku i drugim područjima. „Na neki smo način pokušali simbolično ponovno podići brigadu, kao 1991. godine. Na mjestima na kojima su bile naše postrojbe naši su ljudi zapalili svijeće i prisjetili se početaka brigade“, objasnio je Milković. Cjelokupni program obilježavanja nastavlja se izložbom o ratnom putu, svečanom akademijom, misom te paljenjem 53 baklje na Mostu hrvatskih branitelja.

Na prijemu je otvorena i tema o budućoj skrbi za braniteljsku populaciju. Zamjenik gradonačelnice Milaković istaknuo je kako je nedavnom reorganizacijom gradske uprave formiran upravni odjel koji u svom nazivu nosi i brigu za branitelje, s ciljem jačanja sustava podrške onima koji su najviše dali za domovinu.

Susret je zaključen u ozračju ponosa i obećanja da žrtva i doprinos 111. brigade nikada neće biti zaboravljeni, ostajući trajna inspiracija i podsjetnik na vrijednosti na kojima je stvorena slobodna Hrvatska.