I ovog su proljeća za održavanje travnatih površina na sjevernom dijelu bečkog Dunavskog otoka ovce angažirane kao prirodne kosilice. Sedamdesetak životinja tako je dosad „pokosilo“ oko šest hektara livada. Ova mjera, koju organizira Grad Beč i njegov Magistratski odjel Bečkih voda (MA 45) doprinosi zaštiti klime u gradskom ekosustavu i potiče bioraznolikost: ovce ne pasu cvjetove i izbjegavaju biljke poput bodljastog strička koji je važan za rijetke divlje pčele. Osim toga, ovce mogu doseći teško dostupne površine, a ispašom se onemogućuje razvoj brzorastućim biljkama čime tanke vlati niskih trava lakše dobivaju svjetlo i bujaju brže. Tako nastaje šarolika livadska ponuda za različite kukce.
Stado svakodnevno posjećuju pastiri koji se brinu da ovce imaju dovoljno vode – hrane imaju u izobilju. Životinje ostaju tjedan dana na ograđenoj površini, zatim se premještaju na drugu. Dunavski otok jedno je od omiljenih rekreacijskih zona stanovnika Beča, pa posjetitelji rado obiđu i stado. Ove je godine posebnu pozornost privukao najmlađi član stada – janje rase Kerry Hill s karakterističnim crnim mrljama na ušima, njušci i nogama. Ime Flocki dobilo je putem online glasanja.
Projekt ispaše ovaca na Dunavskom otoku započeo je 2019. godine, a provodi se u okviru europskog projekta LIFE DICCA. Njegov je cilj očuvanje biološke raznolikosti i smanjenje ugljikovog dioksida uz što manje troškove održavanja otoka.
Komentari