UNIRI izjednačava mogućnosti

60
UNIRI izjednačava mogućnosti

Kao i svakog prosinca, Sveučilištu u Rijeci obilježava prigodne datume – Međunarodni dan osoba s invaliditetom i Međunarodni dan ljudskih prava. Cilj Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, je promicanje razumijevanja prema osobama s invaliditetom, podrška za njihovo dostojanstvo, ljudska prava i dobrobit te osvješćivanje zajednice o prednostima integracije osoba s invaliditetom u sve aspekte društva, osiguravajući im jednak pristup obrazovanju, zdravstvenoj skrbi, radnom mjestu i drugim resursima.

Međunarodni dan ljudskih prava obilježava se 10. prosinca svake godine, kao obljetnica potpisivanja Opće deklaracije Ujedinjenih naroda o ljudskim pravima daleke 1948. godine. Ta deklaracija najprevođeniji je dokument na svijetu i prvi pravni dokument koji definira slobode i prava ljudi kao vrijednosti koje treba štititi kako bi svakoj osobi bilo omogućeno da svoj život živi slobodno, ravnopravno i s dostojanstvom, bez obzira na rasu, spol, dob, vjeru, invaliditet ili bilo koji drugi status.

Uključivanje osoba s invaliditetom ključni je uvjet za poštivanje ljudskih prava, održivi razvoj te mir i sigurnost. Predanost ostvarivanju prava osoba s invaliditetom nije samo pitanje pravde, već i ulaganje u zajedničku budućnost.

Na početku manifestacije gostima su se obratili predstavnici organizatora sljedećim redoslijedom:

  • prof. dr. sc. Senka Maćešić, predstavnica Uprave Sveučilišta u Rijeci
  • Daria Glavan Šćulac, dipl. iur., Povjerenica za različitost Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Zoran Sušanj, predstojnik Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci
  • prof. dr. sc. Tamara Martinac Dorčić, koordinatorica Savjetovališta za akademsku prilagodbu Sveučilišnog savjetovališnog centra Sveučilišta u Rijeci

Nakon pozdravnih govora, uslijedio je službeni program:

  • Dodjele studentskih nagrada

I ovoga prosinca dodijelili smo dvije studentske nagrade – za akademski uspjeh te doprinos sveučilišnim vrijednostima otvorenosti, uključivosti i poštivanja različitosti.

 U kategoriji 1 – ,,Akademski uspjeh’’, nagrađena studentica je:

  • Sara Petrović, studentica treće godine prijediplomskog studija građevinarstva na Građevinskom fakultetu u Rijeci, istaknula se svojim iznimnim akademskim uspjesima i dodatnim angažmanima u struci i šire. Sara je u akademskoj godini 2023./2024. ostvarila visok prosjek ocjena (4.846) i prikupila maksimalnih 60 ECTS bodova. Već na prvoj godini studija (ak. god. 2022./2023.) Sara je proglašena najboljom studenticom sveučilišnog prijediplomskog studija građevinarstva te je za svoj uspjeh primila Dekanovu nagradu za izvrsnost. Njena akademska izvrsnost očituje se i kroz održavanje demonstratura iz nekoliko kolegija, pružanjem vršnjačke podrške brucošima, te radom u Odboru za osiguravanje i unaprjeđivanje kvalitete studija. Sara također aktivno promovira svoju struku i znanost općenito sudjelovanjem na različitim natjecanjima i festivalima. Završila je i glazbenu školu za flautu, a nastavlja učiti pjevanje i klavir te je članica je ženske vokalne skupine Lira. Na njen zaista impresivan životopis nadovezuju se i brojne pohvale i preporuke ljudi s kojima surađuje, a posebice su tu njeni profesori koji ističu njenu predanost i interes za različita područja studija kao i dodatni angažman uz odlične organizacijske i komunikacijske vještine i pozitivan i vedar duh.

U kategoriji 2 – za “poseban doprinos izjednačavanju mogućnosti za sve studente Sveučilišta u Rijeci, odnosno doprinos sveučilišnim vrijednostima otvorenosti, uključivosti i poštovanja različitosti”, nagrade koja se ove godine dodjeljuje po drugi put, nagrađeno je dvoje studenata:

  • Petra Međimurec, studentica je druge godine diplomskog studija kroatistike, nastavnički smjer, na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Petra se ističe svojim doprinosom zajednici kroz volontiranje i pružanje podrške osobama kojima je to najpotrebnije. Kao volonterka Društva za istraživanje i potporu sudjelovala je u programu “DIP-ov klub mladih – Priprema, pozor, radim!”. U sklopu istog angažmana Petra je izradila hodogram aktivnosti i vodila radno-okupacijsku aktivnost pod nazivom “Sport, sunce i Dipovci”. Uz to, aktivno je sudjelovala u radu Društva “Naša djeca” u Prelogu, gdje je održala edukativne radionice za djecu, pokazujući svoju posvećenost edukaciji i dobrobiti najmlađih. Posebno se istaknula kroz svoj rad kao vršnjačka potpora studentima s invaliditetom, pružajući podršku studentici s Filozofskog fakulteta u Rijeci u sklopu Savjetovališta za akademsku prilagodbu SSC-a. Njena empatija, razumijevanje i spremnost na pomoć svjedoče o njenoj osjetljivosti prema potrebama drugih te doprinos izjednačavanju mogućnosti.
  • Janko Iskra, student je treće godine prijediplomskog studija elektrotehnike na Tehničkom fakultetu u Rijeci. Janko se posebno ističe kroz niz edukativnih i informativnih aktivnosti kojima pridonosi osvješćivanju i razumijevanju izazova s kojima se susreću osobe s invaliditetom, a osobito osobe s disleksijom, čime daje značajan doprinos izjednačavanju mogućnosti i radu našeg Savjetovališta kao član Savjeta Savjetovališta za akademsku prilagodbu. Janko kontinuirano gostuje na kolegiju “Poučavanje učenika s posebnim potrebama” na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Tijekom ovih gostovanja dijeli svoje iskustvo studentima nastavničkih smjerova, nastojeći senzibilizirati buduće nastavnike za izazove i rješenja povezana s različitim oblicima teškoća u učenju. Proširio je svoj angažman gostujući i na kolegiju “Razvojna psihopatologija”, a sudjelovao je i u edukaciji za visokoškolske nastavnike kroz predavanje “Studenti s invaliditetom”, gdje je nastojao ukazati na važnost prilagodbi u visokoškolskom obrazovanju. Na Danima otvorenih vrata Sveučilišnog savjetovališnog centra povodom 25. godišnjice rada centra, razgovarao je s posjetiteljima i promovirao aktivnosti Savjetovališta, uključujući one koje se bave različitim teškoćama u učenju. Njegov doprinos seže i izvan sveučilišne zajednice, gdje je sudjelovao u podcastu “Razgovori: disleksičari o disleksiji” na kanalu Norda Disleksija gdje je otvoreno podijelio svoje osobno iskustvo života s disleksijom, metode koje su mu pomogle u obrazovanju te istaknuo važnost osvješćivanja ove teškoće. Svojim nesebičnim angažmanom i pozitivnim stavom opravdano zaslužuje nagradu Sveučilišta u Rijeci “Izjednačavanje mogućnosti”.

Nakon službene dodjele nagrada, sudionice i sudionici imali su prilike čuti više o projektu Film svima udruge Filmaktiv koji od 2016. unosi inkluzivnost u svijet audiovizualne kulture. Cilj ovog projekta je omogućiti pristup audiovizualnim sadržajima osobama s oštećenjem sluha i vida te promovirati inkluzivne kulturne prakse. Od 2020. projekt je proširen na podprojekte Film svima svugdjeKnjiga svima, Kultura svima i od nedavno Kazalište svima, čime se inkluzivna kultura približava djeci, mladima i široj zajednici. Nakon što je Maja Ogrizović predstavila ovih hvalevrijedne inicijative uslijedila je inkluzivna projekcija kratkometražnog igranog filma “Čovjek koji nije mogao šutjeti”, redatelja Nebojše Slijepčevića, nagrađenog Zlatnom palmom u Cannesu i svježeg dobitnika europskog Oscara, Europske filmske nagrade. Film nije samo dobitnik brojnih nagrade, nego je i prilagođen za gluhe i nagluhe osobe te uključuje titlove i snimku tumača za hrvatski znakovni jezik, Damira Herege.

Savjetovalište za akademsku prilagodbu posebnu je zahvalnicu uručilo gospodinu Emilu Mandariću, dugogodišnjem predsjedniku Udruge slijepih i slabovidnih PGŽ za suradnju sa Savjetovalištom te pomoć i podršku studentima i studenticama Sveučilišta u Rijeci, priopćilo je Sveučilište u Rijeci.

UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti UNIRI izjednačava mogućnosti

Komentari