Udruženje Kvarner Wines posljednjih je godina postalo najuzbudljiviji i
najorganiziraniji pokretač vinske scene Hrvatske. Nije to tek još jedna
udruga – Kvarner Wines profesionalno, sustavno i hrabro gradi regionalni
vinski identitet te je danas učionički primjer kako se vodi pametan, moderan
i međunarodno relevantan vinski marketing.
Kvarner je 2026. godine prva i jedina Hrvatska – Europska regija gastronomije, a Udruženje Kvarner Wines jedan je od četiri glavna sudionika konzorcija koji će provoditi projekt uz Turističku zajednicu Kvarnera, Primorsko – goransku županiju i Fakultet za
menadžment u turizmu i ugostiteljstvu.
Ove godine udruženje je autohtone sorte Kvarnera predstavilo na prestižnom Merano Wine Festivalu uz podršku Ministarstva poljoprivrede i Turističke zajednice Kvarnera. Masterclass The Best of Kvarner potvrdio je da je Kvarner stigao na međunarodnu vinsku mapu.
Jedino hrvatsko vinsko udruženje u Iter Vitis mreži – i najbolja europska samoodrživa vinska regija
Kvarner Wines jedino je hrvatsko vinsko udruženje član Kulturne rute Vijeća Europe – Iter Vitis, a upravo je Iter Vitis regiju Kvarner proglasio i najboljom europskom samoodrživom vinskom regijom 2024. godine. Ovaj status nije samo priznanje – to je strateška odskočna daska. Udruženje zato razvija ambicioznu marketinšku platformu Kvarner Wines Route, zamišljenu kao kišobran koji će objediniti: kvarnerske vinare, proizvođače hrane (pršut, sir, maslinovo ulje, slastice, destilati), restorane s oznakom “We serve Kvarner Wines”, etno-gastro manifestacije i festivale.
Jedan od najzanimljivijih noviteta: stručne vođene ture po vinarijama sa sommelierima, što ima posebno značenje jer je Kvarner regija s najvećim brojem sommeliera u Hrvatskoj.
Kvarner Olive Oil – novi veliki projekt za 2026.
Od 2026. kreće i veliki iskorak u svijet maslinarstva: projekt Kvarner Olive Oil, koji će objediniti i brendirati maslinova ulja regije. Već danas kvarnerska ulja privlače pažnju – u najnovijem izdanju vodiča Flos Olei našli su se: OPG Davor Andrić (Barbat, Rab), OPG Perišić (Poljane, Opatija)
Kvarner tako, uz vino, sustavno gradi novi prepoznatljivi gastronomski proizvod.
WineRi postaje Kvarner International Wine Festival
Rebrendiranje udruženja nastavlja se 2026. godine. Najpoznatiji kvarnerski vinski festival WineRi postaje Kvarner International Wine Festival WineRi.
Na njihovoj stranici kvarner.wine već su otvorene registracije za festival koji će se održati 13. i 14. ožujka u riječkom Exportdrvu.
Od 2025. udruga pokreće i nacionalno-međunarodno ocjenjivanje Kvarner International Wine Trophy u Vrbniku, u prostorima Gospoje. Već prve godine pristiglo je više od 260 uzoraka, a ocjenjivanje su vodili certificirani ocjenjivači na čelu s jednom od najvažnijih hrvatskih enologinja – prof. Ivanom Puhelek s Agronomskog fakulteta.
U 2026. ocjenjivanje se širi i na destilate i likere, u suradnji s profesorom jakih alkoholnih pića Marinom Mihaljevićem Žuljom. Ocjenjivanje će se održati 26. i 27. ožujka, dok se uzorci zaprimaju do 15.3..
Iza svega stoji Žarko Stilin – čovjek koji je promijenio kvarnersku vinsku scenu
Od pokretanja udruženja 2021. pa sve do danas, iza svih projekata, festivala i strateških iskoraka stoji dr. sc. Žarko Stilin, marketinški stručnjak i direktor udruženja, koji organizira vinska događanja još od 2015. godine.
Stilin je uspio ono što do prije nekoliko godina nije izgledalo moguće: pretvoriti Kvarner u jednu od najsnažnijih, najvidljivijih i najorganiziranijih vinskih regija Hrvatske i regije.
Kvarner Wines danas je sinonim za moderni pristup, jasan identitet, profesionalno upravljanje i međunarodno vidljivu vinsku priču – priču koja se tek počinje pisati.
Autor: Redakcija Teklić.hr








































