Počinje najveće čišćenje mora u povijesti: Tihi ocean od plastike će očistiti izum genijalca hrvatskog porijekla!

2187
Onečišćenje mora u Tihom oceanu

Znanstvenici se pripremaju za najveće ekološko čišćenje u povijesti – prvi put planiraju pokrenuti stroj kojim bi očistili najveću svjetsku masu plastike u moru. Masa smeća nalazi se Tihom oceanu između Havaja i Kalifornije, a sadrži oko 1.8 bilijuna komada plastike.

Sustav za čišćenje, koji je osmislio 23-godišnji Boyan Slat dok je još bio tinejdžer, ovoga bi ljeta trebao očistiti gomilu smeća u Pacifiku, piše Independent. Zanimljivo je da je Nizozemac Boyan Slat hrvatskog porijekla – naime, njegovi su roditelji iz Istre.

Boyan Slat osnivač je tvrtke Ocean Cleanup i imao je 16 godina kada je ronio u Grčkoj i prvi put vidio veću količinu plastičnog materijala koji zagađuje more. “Bilo je više vrećica nego riba dolje”, prisjeća se. Dvije godine kasnije osmislio je rješenje, napustio školu te nakon samo šest mjeseci osnovao tvrtku Ocean Cleanup.

Boyan Slat

Prvi je to pokušaj da se smeće u Pacifiku očisti, iako je otkriveno još 1997. godine. Stručnjaci vjeruju da bi stroj trebao prikupiti polovicu otpada, oko 40 tisuća tona u roku od pet godina.

“Problem plastičnog zagađenja uvijek je prikazan kao nešto nerješivo. Priča je oduvijek bila – u redu, ne možemo ga očistiti – najbolje što možemo učiniti jest ne pogoršati ga. Međutim, za mene je ta poruka bila neshvatljiva”, kaže Slat i dodaje da se nada da će ovo čišćenje oceana biti simbol napretka tehnologije za bolje sutra.

Posljednjih nekoliko tjedana bavili su se zavarivanjem golemih cijevi koje će plutati na površini mora i oblikovati kostur stroja, stvarajući najveću plutajuću barijeru ikada napravljenu.

Velika gomila plastičnog otpada u Tihom oceanu (Pacific Garbage Patch) obuhvaća čak 617,763 četvornih kilometara, što je dvostruko više od površine Francuske, a sadrži najmanje 79 tisuća tona plastike, istraženo je prošlog mjeseca.

Većina otpada su dijelovi ribolovnog alata, mreža i konopa, često izgubljeni u ilegalnim ribolovnim radnjama. Prema znanstvenim istraživanjima, zbog nakupina tog smeća godišnje umire više od 100 tisuća kitova, dupina i tuljana, a pronalazi se sve više mrtvih morskih ptica i ostalih životinja koje u trbuhu imaju puno malih komada plastike. Životinje jedu plastični otpad odbačen u more, misleći da je to hrana, ali upravo od toga umiru ili se zapetljaju i uguše.

Svake godine baca se više od 8 milijuna tona plastike u naše oceane, tvrdi zaklada Plastics Oceans Foundation. Do 90 posto svjetskih plastičnih artikala se nikada ne reciklira, a znanstvenici vjeruju da gotovo svaki komad plastike ikad stvoren još uvijek postoji negdje, u nekom obliku. Razgradnja plastičnog materijala, kao što su primjerice plastične boce, traje 450 godina, ističu stručnjaci.

Uređaj za čišćenje sastoji se od mnoštva cijevi koje će biti montirane zajedno kako bi formirale jednu dugu cijev u obliku zmije. Ispunjene zrakom, plutat će na površini oceana u obliku luka. Na njima će biti najlonski zaslon koji će formirati divovske “lopatice za smeće” koje će hvatati plastično smeće. Jedini problem je to što taj sustav za čišćenje neće moći prikupljati mikroplastiku, koja će i dalje predstavljati veliki problem.

Cilj Ocean Cleanup tima je pokrenuti sustav u zaljevu San Francisca unutar nekoliko sljedećih tjedana, do srpnja planiraju početi čistiti, a zatim ga proširiti. Sustav ima 60 divovskih plutajućih lopatica, a brodovi će isplovljavati kako bi sakupljali otpad svakih šest do osam tjedana.

Slat kaže da će prvi važan korak u ovom čišćenje biti kada prvi brod koji prikupi plastični otpad, pristane uz obalu. “Mi smo kao čovječanstvo stvorili ovaj problem, pa mislim da je naša odgovornost taj problem i riješiti”, rekao je.

Sustavom za čišćenje mogu barem izvaditi veliku plastiku te na taj način spriječiti da nastane mikroplastika, koje će, ako se ne počne čistiti, za nekoliko godina biti i do deset puta više, zaključuje Slat.

Komentari