Najnovije DNK analize pokazuju kako su svi divlji konji na svijetu – izumrli! Utvrđeno je naime, kako su konji za koje se dugo vjerovalo da su posljednji divlji konji na Zemlji, inače poznati i kao konji Przewalski, zapravo pripitomljeni konji koji su pobjegli svojim vlasnicima, prenosi National geographic.
Znanstvenici su prethodno vjerovali da su konji Przewalski divlji tip porijeklom iz euroazijskih stepa. Oni su službeno proglašeni “izumrli u divljini” 1969. godine, a danas ih na svijetu ima samo oko 2.000.
Znanstvenici su analizirali obiteljsko stablo konja Przewalski te su testirali njihov DNA usporedivši ga sa kostima drevnih konja, a na temelju navedenih analiza su utvrdili kako Przewalski ipak nisu bili divlji kako se prethodno vjerovalo. U istraživanju se tvrdi i kako su Przewalski pobjegli iz davnih domaćih stada, a vjeruje se i kako su u to vrijeme konji bili od velike pomoći ljudima – pomažući im u poljoprivredi, služeći kao prijevozno sredstvo, ali i izvor hrane.












































