Sadašnje procjene govore da bi na području Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije trebalo obnoviti oko 3500 obiteljskih kuća. Više je od 14.000 zahtjeva za procjenu nekretnina, a statičari su napravili oko 7000 procjena. Samo na području Gline je oko 1900 objekata koji imaju oznaku crveno, izvijestio je potpredsjednik hrvatske Vlade Tomo Medved. Obnova bi mogla trajati dvije do tri godine, a mogla bi početi za šest do devet mjeseci, kazao je ministar graditeljstva Darko Horvat nakon sastanka s predstavnicima građevinskih tvrtki i proizvođačima montažnih kuća. Na sastanku su bili predstavnici 21 tvrtke iz Hrvatske među kojima se nalaze i predstavnici Kamgrada, Tehnike, NEXE Grupe, Dalekovoda, Elektromodula, Norda, Požgaj Grupe, Tehnobetona, Beton Lučkog i drugi.
Predstavnici tvrtki dobili su zadatak procjene cijene gradnje po četvornom metru kuća do namještaja te potreban vremenski rok. Veličina stambenog prostora određivala bi se sukladno broju članova obitelji. Radni nacrt obuhvaća ideju gradnje tipskih kuća veličine 60, 80 i 150 četvornih metara s kosim krovom. Određeno je da će kuće morati imati protupotresni certifikat i vijek trajanja minimalno 50 godina, prenosi Jutarnji list.
Horvat je jasno istaknuo da se greške učinjene tijekom obnove kuća nakon rata ne smiju ponoviti. „U obnovi će moći sudjelovati samo ovlašteni projektant, ovlašteni izvođač i ovlašteni nadzorni inženjer, a provodit će se i tehničko-financijska kontrola troškovnika. To su uvjeti koji će biti postavljeni i bez toga nitko u obnovi neće moći sudjelovati ,“kazao je Horvat.
Ipak, sastanak nije prošao bez trzavica. Jedan od predstavnika kazao je kako su zidane kuće puno kvalitetnije i kako imaju dužu trajnost, a izjavio je i kako su priče o tome da bi kvadrat novoizgrađene kuće mogao stajati oko 700 eura gluposti. „Ovisi o tome krpaju li se postojeća oštećenja ili se ide graditi od početka. Pitanje je i lokacije gdje se radovi izvode itd. No, realna cijena je 1000 eura po četvornome metru bruto površine“, istaknuo je, a prenosi Jutarnji list. S druge strane, proizvođači montažnih kuća kazali su da se montažne kuće izrađuju danas na visokoj razini, a kao prednost su naveli da u pogonima mogu izraditi jednu kuću dnevno.
Tomislav Prlić iz tvrtke Tehnoplast predstavio je montažne kuće koje su sami razvili i koje imaju protupotresni certifikat za potrese jačine do 10 stupnjeva. Cijene montažnih kuća, ovisno o materijalima i njihovoj opremljenosti, kreću se od 800 do 1200 eura po četvornome metru, piše Jutarnji list.
Prema pisanju Jutarnjeg lista, u raspravu su bili uključeni i proizvođači drvenih kuća koji su istakli da su upravo drvene kuće najstabilnije potkrijepivši to činjenicom da sve drvene kuće u posljednjih 30 do 40 godina nemaju oštećenja u potresu, a njihova cijena iznosi 800 do 1000 eura. Kako bi se postigao koncenzus, došlo se do zaključka kako će se graditi klasičnom gradnjom, ali i montažnom. Ujedno, bit će potrebno graditi i gospodarske objekte te javne zgrade.
Komentari