Konačno znamo i to – 8.11. izlazimo na izbore! “To je dan kada političari vama polažu račune, i kad demokracija dobiva puni smisao.”, kako navodi predsjednica Grabar Kitarović u svojoj poslanici. Posebno je apostrofirala najmlađe birače i one koji prvi put biraju, da ne dopuste da drugi biraju glasa umjesto njih.
Ukazala je s pravom i na važnu ulogu medija i njihovu zadaću da biračima pruže jasne informacije kako bi lakše donijeli izbornu odluku. Medijska sloboda podrazumijeva etičnost i odgovornost, koliko će to mediji ispoštovati vidjet ćemo vrlo brzo. Zapravo, u nekim su redakcijama već počeli pokazivati koliko im je stalo do toga kroz povlačenje i zabrane tekstova.
Od trenutka kada na snagu stupi odluka o datumu izbora počinje teći rok od 14 dana za podnošenje kandidatura Državnom izbornom povjerenstvu. U roku od 48 sati Povjerenstvo treba prihvatiti i objaviti sve pravovaljano predložene liste, a nakon što one budu objavljene, počinje službena kampanja.
Čeka nas vrlo kratka kampanja, na što će se malo tko buniti, jer kampanja zapravo nije ni stala od onih prošlih, predsjedničkih izbora. No, tako zapravo i treba biti u neku ruku, stranke bi se za naklonost birača, bez obzira bili na vlasti ili u opoziciji, trebali boriti cijelo vrijeme, kao što bi odgovorni birači svoj stav trebali imati izgrađen bez obzira na (kratku) kampanju. Ionako je pitanje kakve nas uopće poruke čekaju u kampanji i koliko će tu biti konkretnih stvari, pa možda najbolje da to obavimo čim prije…






































