Prvi humanitarni kalendar „Riječki dečki“ izdan je davne 1996. godine. Od tada do danas u kalendaru je sudjelovalo preko 300 riječkih dečkiju, a 2021. godine kalendar slavi svoj 25. rođendan. A kako drugačije obilježiti rođendan nego još jednim izdanjem s intrigantnom temom te još jednom humanitarnom akcijom? I ove godine sav prikupljeni prihod od prodaje kalendara Riječki dečki donira se Zavodu za hematologiju, onkologiju i kliničku genetiku Klinike za pedijatriju KBC Rijeka.
Kalendar Riječki dečki za 2021. godinu ugostio je mlade dečke različitih interesa, zanimanja, osobnosti i perspektiva, a svi dijele jednu zajedničku karakteristiku. Naime, svi riječki dečki u kalendaru 2021. godine navršit će 25 godina, što bi značilo da su rođeni u godini kada je prvi kalendar izašao. Stoga je logično da je tema kalendara za 2021. godinu 25-godišnjaci.
Mladi i ambiciozni su i oni koji su radili na kalendaru: 25-godišnja casting menadžerica i organizatorica snimanja Ana Rendić, 25-godišnja stilistica Marta Damijani, 26-godišnja šminkerica i snimateljica video sadržaja Afrodita Lekaj i 28-godišnji Dino Kos koji se bavi video montažom, režijom i pisanjem scenarija. Autor fotografija je istaknuti riječki fotograf mlađe generacije Nel Pavletić, a u ulozi modela našli su se sljedeći 25-godišnjaci: Carlo Bilen, Dorian Tomadžić, Filip Frančišković, Borna Magaš, Mateo Jurčić, Giuseppe Amura, Diego Devčić, Dario Ćoso, Oskar Amančić, Dario Nedić, Luka Goleš i Roko Gatara.
Svibanj 2021. godine doći će nam u znaku mladog, ambicioznog i veoma zaposlenog Matea Jurčića. Njegova strast je video produkcija s kojom se počeo baviti iz zabave. O video produkciji je učio samostalno u hodu te je s vremenom pretvorio u uspješan posao. Što ovaj kreativan i inspirativan mladić kaže o svojim interesima, ambicijama i kreativnosti pročitajte u nastavku:
Tko je Mateo?
Mateo Jurčić jedna je mlada i kreativna osoba, koja kada treba uhvatiti dobar kadar ima vrlo vješte ruke. Uz to što snimam za sebe, imam i produkciju pod nazivom „Lumiere Production“, koju sam osnovao s kolegom. Kroz „Lumiere Production“ stvaramo razne projekte od spotova, promotivnih videa za različite brendove pa do reklama za hrvatsko i inozemno tržište.
Mateo, voliš li svibanj?
Volim svibanj upravo iz razloga što su u tom mjesecu vremenske prilike za snimanje savršene i naravno, zato što nam dolazi ljeto!
Kako si uspio kroz igru hobi pretvoriti u posao?
Na samom početku za mene je sve to bila upravo igra. I dan danas jest, ali uz određenu dozu ozbiljnosti i profesionalnosti. Naravno, sada su i moje znanje i kreativnost na mnogo višem nivou, nego što su bili u samim počecima.
Treniraš parkour. Što je to zapravo?
Parkour je vještina kretanja kojoj je cilj postići što veću fluidnost i što brži pokret. Nažalost, zbog nedostatka vremena ne stignem se treningu posvetiti kao prije. Parkour je zaista ispunio velik dio mog života i uvijek ću ga voljeti. Zato, kada god uhvatim malo slobodnog vremena odem na trening kako bih održao zdrav duh i tijelo.
Gdje se vidiš u budućnosti?
U budućnosti svakako želim nastaviti s video produkcijom, ali želim i raditi na većim projektima što kvalitetnije. Jednog dana bih volio imati vlastiti studio, održavati radionice video produkcije, raditi na filmovima, serijama te raditi s velikim brendovima. Imam velike ambicije i svakog dana trudim se biti bliži ostvarenju svih svojih želja.
Koje ti je najdraže mjesto u Rijeci?
Nemam najdraže mjesto u Rijeci. Sve lokacije su predivne jer imamo sve: more, prirodu, vidikovac i urbani dio grada. Sve to čini savršene i raznovrsne lokacije za projekte.

Što misliš, po čemu si pravi riječki dečko?
Smatram kako sam „riječki dečko“ zbog toga što na vlastitom primjeru mogu pokazati da ako nešto stvarno voliš i ako uložiš puno truda možeš ostvariti sve. Kroz svoj rad želim inspirirati sve one koje žele ići u zamišljenom smjeru i kroz radionice podijeliti svoje znanje i iskustvo.
Otkrij nam jednu tajnu o sebi
Na početku karijeru bio sam vrlo sramežljiv, ali smatram da je bitno raditi na svojim strahovima jer su prolazni. Uz dobru volju i želju za napretkom, postao sam bolja osoba u svome poslu, najviše zahvaljujući prijateljima i suradnicima koji mi daju vjetar u leđa.
Radio si i na projektu „Zavičaju, tebi“. Podijeli s nama iskustva.
Projekt za pjesmu „Zavičaju, tebi“ okupio je talentirane, dobre i meni vrlo drage ljude iz Rijeke kao što su Mia Negovetić, Juraj Zigman, Iva Berišić, Petar Baljak, Elvis Stanić i naravno ljude iz Odjela za kulturu Primorsko-goranske županije. Snimanje se odvijalo na prekrasnim lokacijama u Primorsko-goranskoj županiji, koje su dio projekta „Putevima Frankopana“. Snimanje je bio jedno od zahtjevnijih jer smo imali oko 50 statista u jednom trenutku koje je trebalo koordinirati.
Gdje pronalaziš inspiraciju za produkciju video sadržaja?
Najviše inspiracije pronalazim u filmovima, arhitekturi, simetriji ili nekoj lokaciji koja me se dojmi. Dolazi mi kreativni nalet ideja i kadrova koje onda primjenjujem na svojem radu.










































