Mirni prosvjed u Slavonskom Brodu: “Promjene su se trebale dogoditi jučer”

146
Foto: Željka Gavranović

U Slavonskom Brodu na Trgu Ivane Brlić Mažuranić održao se mirni prosvjed grupe građana i volontera koji godinama brinu o napuštenim životinjama na području Brodsko-posavske županije. Ovi građani neumorno brinu i ispravljaju nepravdu koju su životinjama nanijeli ljudi zanemarivanjem, napuštanjem i zlostavljanjem životinja. Prosvjedom su htjeli poručiti da su se promjene trebale dogoditi jučer. Prosvjednici žele provedbu Zakona o zaštiti životinja, praćenje mikročipiranja, propisivanje obveze kastracije vlasničkih pasa i mačaka, provođenje i financiranje kastracije slobodnoživućih mačaka po sistemu „Uhvati – kastriraj – vrati“, osiguravanje procedure postavljanja hranilišta za mačke, zbrinjavanje pasa iz romskog naselja, prenosi Sbplus. Problema je mnogo, a brižni volonteri neumorno obavljaju Sizifov posao svaki dan za sve nas. Bez provedbe Zakona, edukcije građana i kažnjavanja nemarnih vlasnika, oni će i dalje nastavljati takav posao. U tom smislu, promjene su i više nego potrebne.

U ime okupljenih, Anica Mrša kazala je: „Već dvadeset godina gledam mlade i stare djevojke, žene, muškarce koji o svom trošku, ogromnom osobnom žrtvom, pate se i muče kako bi s ulica sklonili ozlijeđenu mačku ili psa. Sve to rade praćeni kritikama roditelja, negodovanjem susjeda, napadima nepoznatih ljudi. Svi stojimo iza tih mladih. Sandre, Tanje, Morane, Darije, Mirele, Antonije,… popis je dugačak, a imena manje važna. Dva desetljeća daju sve od sebe. No, od svojih domova, nažalost, ne možemo napraviti skloništa. Tražimo od lokalnih zajednica neka počnu provoditi Zakon o zaštiti životinja, zajedno s nama. Moram pohvaliti radnike Komunalca iz „Sretne šapice”. Izuzetna je suradnja običnih građana s njima, uvijek nam izlaze u susret i pomognu koliko mogu, no ni oni ne mogu raditi čuda. Čuda moramo raditi svi zajedno kako danas-sutra ne bismo ostali zakopani u asfaltu bez psa i mačke, bez živog bića. Veliki problem su mačke lutalice o kojima brigu vode gotovo isključivo privatne osobe. One nisu u svom prirodnom okruženju i u gradovima ne mogu ostati same. Ako ih ne kastriramo, odnosno, steriliziramo, stvara se deseterostruko veći problem zbog niza mogućih okota kroz godine. Mačka lutalica na svijet će donijeti puno drugih mačaka lutalica i tako nekontrolirano raste njihov broj na gradskim ulicama.“

Primjedba 2020-06-22 113607
Foto: Željka Gavranović

Volonter i predsjednik Udruge „Spas“ Jasminko Kormoš iznio je srž problema: „Previše je pasa i mačaka, premalo volontera, a sredstava je još manje. Sinoć sam pronašao još jednog psa, sad je tu sa mnom, za dalje ćemo vidjeti. U svakom se pojedinačnom slučaju snalazimo kako znamo. Dio odmah udomim, dio proslijedim drugima, dio ostane meni. Mjesečno preko mene prođe dvadesetak životinja. Surađujemo s drugim udrugama, ali uvijek dolazi do spora oko plaćanja troškova za te životinje. Nitko od nas nema novaca, to je problem. Sve što radimo ove godine ide iz naših džepova ili iz džepova ljudi koji nam preko društvenih mreža pomažu. Najveći nam je problem nerazumijevanje zajednice za naše potrebe. Kada nešto zahtijevamo, ne tražimo to za sebe, nego za životinje kojima zakonski moraju pomoći jedinice lokalne samouprave. Problem gradskog skloništa je što nema karantenu, ne prima skotne kuje i štence koji su onda prepušteni nama. Mi nemamo srca okrenuti glavu od njih.“

Izvor: SBplus