Kako će izgledati turizam u Hrvatskoj ove godine?

260

Kako bi turizam u doba epidemije koronavirusa mogao izgledati još nije u potpunosti jasno. Ipak ministar turizma Gari Cappelli dao je nekoliko izjava koje su u suštini kontradiktorne na nekoliko mjesta: „Domaći turisti ne mogu spasiti turističku sezonu u Hrvatskoj jer je njihov udio u ukupnom prometu u zadnje dvije rekordne godine bio oko 12%, ali turizam na njih svakako računa kada popuste mjere zaštite od koronavirusa, o čemu odlučuje Civilni stožer. Idu na vladu određeni naši prijedlozi, o njima će se raspravljati, imamo set svega što ćemo ponuditi epidemiološkoj službi. Čini mi se da je realnije da se približimo nautičkom turizmu, kampovima, nešto što je u prirodi, na osami. Imamo prijedloga za otvaranje restorana u nekom zadnjem setu, pod nekim određenim uvjetima, je li to svaki drugi-treći stol, samo terase.“

Ministar turizma najavljuje sniženje cijena, a ističe kako turizam ovisi o 3 faktora: epidemiološkim mjerama, sposobnosti prilagodbe turističkog sektora važećim mjerama i želji ljudi da uopće idu na ljetovanje.

Ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak istaknuo je kako dolazak stranih turista ovisi o stanju u njihovim zemljama: „Ljeto se bliži, ali situacija je nepoznata. Ne znamo kakva će biti situacija u Europi. Ako situacija bude ovakva, da druge zemlje imaju goru situaciju nego mi, nikako neće biti dozvoljen dolazak turista. Ta djelatnost više neće izgledati kao prije, epidemiolozi će donijeti odluku kako to treba izgledati. Ako u nas bude dobra slika, naši građani će moći doći na more. Dolazak stranih turista ovisit će o stanju u njihovim zemljama.

Ministar zdravstva Vili Beroš s druge strane u intervju-u za RTL kazao je: „Osobno vjerujem da ova ugroza neće trajati toliko, no ukoliko i potraje, potrebno je naći te aktivnosti gospodarske koje su od bitne važnosti i staviti ih u neki epidemiološki okvir. Recimo, hoteli su sjajni, imaju sobe s odvojenim kupaonama, može se dostavljati hrana… Eto, nije to loš koncept za eventualna razmišljanja.“

Maske i moguće rukavice (s obzirom na to da rukavice mogu funkcionirati kao prijenosnik) će postati obavezne za sve radnike u turizmu, a dezinfekcija će se vršiti na ulasku u hotel i prilikom ulaska u restoran. Dezinfekcijska sredstva će postati standardni dio ponude u hotelima, a švedski stol će se ukinuti ili će se uvesti tzv. sneeze guard, odnosno zaštita od kihanja koja izgleda poput staklene ploče nad hranom, a funkcionira tako da se rukom mora podvući ispod staklene ploče i uzeti hranu. Uvest će se i ventilacija koja garantira promjenu zraka svakih sat vremena, a dodatna ventilacija provodi se i prirodnim putem, barem tako ističe Zoran Pejović iz Paradox Hospitalityja, konzultantske tvrtke za hotelski menadžment iz Splita. Što se tiče recepcije, unaprijed će se svima dodijeliti sobe, a goste će se direktno voditi u sobu gdje će potpisivati obrazac za prijavu i pokazati putovnicu. Ipak, ovaj model si ne mogu priuštiti svi hoteli pa će se vjerojatno uvesti više stanica za check in u hotel.

Pejović ističe i da će se sada znati točno kada svaki gost dolazi, a cijeli put će biti detaljno isplaniran. Što se tiče privatnih apartmana Pejović je istakao: “Očekujem povratak putovanja autom, mislim da će turizam izgledati kao 1970-ih. Dakle, ljudi će sada radije sjesti u auto u Münchenu i voziti 8-9 sati do mora nego u avion. Putovanje autom omogućava da cijeli put kontroliraš sam, da dođeš od točke A do točke B bez nekih velikih dodira s drugim ljudima. Turisti te vrste često imaju svoje iznajmljivače na Jadranu, pretpostavljam da bi se ti gosti mogli prvi vratiti.

Kampovi sami po sebi nude distancu. Problem će biti zajednički prostori. Kampovi bi mogli u ovoj situaciji imati sasvim dobru poziciju. Naročito kada je riječ o turistima koji dolaze sa svojim kamp-kućicama.”

 

Izvor: Index