U Klinici za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević uzgojen je virus COVID-19 u laboratorijskim uvjetima što se smatra prvim korakom za cjepivo i buduća istraživanja i projekte. Biologinja u Klinici za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Željka Mačak Šafranko komentirala je: „Uzgojili smo virus u laboratorijskim uvjetima iz brisa pacijenta koji je bio pozitivan na SARS-COV-2. Bili smo u totalnom kaosu. Radili smo cijeli tjedan od jutra do mraka. Totalni kaos, hrpa uzoraka za testiranje… Međutim, znanstvena znatiželja je tu nekako prevladala da sam ja uspjela otići u taj laboratorij, staviti taj bris na stanice. Nakon pet dana sam došla i vidjela da ima virusa. To smo kasnije molekularnim metodama i potvrdili. Osjećala sam se ponosno i sretno. Nisam mislila da će to ići baš tako lako.“
Biolog u Klinici za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Ivan Christian Kurolt objasnio je postupak: „Kao prvo je tu neka stvar da se cijeli virusni genom sekvencionira, da se vidi kakav je slijed nukleotida, da se vide razlike prema nekim drugim sojevima, da se napravi neka generalna karakteristika. Kako raste u kulturi, brže, sporije, kako jako se umnožava…“
Izolirani virus poslali su u Njemačku, a voditelj tima pri Helmholtz centru za infektivna istraživanja u Njemačkoj Luka Čičin-Šain komentirao je: „To da smo dobili izolat iz Hrvatske… Nama je to bilo jako važno jer jednom kada ustanovimo da jedna tvar može djelovati protiv virusa, mi moramo dokazati da ta tvar ne djeluje samo protiv lokalnih virusa, nego da je šire primjenjiva. Do cjepiva treba sigurno godina dana, možda i više, ali nisu stvari tako crne kako se čini na prvi pogled. Prije nego budemo imali neko efikasno cjepivo, vrlo je vjerojatno da ćemo imati mogućnost liječenja ovoga virusa.“
Ravnateljica Klinike za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević Alemka Markotić gostovala je u RTL-ovoj emisiji te istakla kako je to veliki uspjeh i za Kliniku i za Hrvatsku te kaže kako je prije nekoliko dana dobila ponudu da se uključi u istraživanje biotehnološke kompanije: „No, u prvom redu je to uspjeh za tim koji dugo vodim. Međutim, oni su se sada već osamostalili i većinu toga su radili samo uz moje znanje, ali vrlo samostalno. Imati svoj virus, izolirati domaći soj virusa je velika stvar. Možete ući u sve znanstveno-istraživačke i kliničke studije u svijetu, a bitno je i zbog suradnje koju imamo s našim partnerima u svijetu. Njima smo i poslali virus i pomoći će im u karakterizaciji tog virusa, ali moguće i u razvoju nekakvih cjepiva.“
Izvor: N1, Poslovni






































