Projekt Graffiti Street Art History pokrenut je kroz mrežu Clubture, s ciljem dokumentiranja povijesti i razvoja hrvatske graffiti i street art scene. Nositelj projekta je Udruga mladih Revolution iz Valpova, a partneri su Kulturno umjetnička udruga Akt iz Opatije te Udruga za umjetnost i stvaralaštvo REART iz Osijeka.
Ciljevi i metodologija Projekta
Glavni cilj projekta je prikupljanje materijala i dokumentiranje razvoja hrvatske ulične umjetnosti, s posebnim naglaskom na graffiti i street art. Projekt će rezultirati izradom art fanzina koji će biti besplatno dostupan na mrežnim stranicama Clubture, a u tiskanom obliku bit će distribuiran umjetnicima i sudionicima projekta. Dio fanzina bit će doniran nezavisnim knjižnicama kao što su Attack, Rojc, Nigdjezemska i Palach, kako bi se sadržaj učinio dostupnim široj publici i utjecao na kulturno stvaranje novih generacija
U sklopu projekta, u svakom gradu održat će se manifestacije graffiti jama i izložbe fotografija koje prikazuju povijest graffiti i street art scene. Završna faza uključuje tribine s akterima scene iz lokalnih sredina i predstavljanje art fanzina.
Prikupljanje materijala
Prvi dio projekta obuhvaća prikupljanje fotografija i drugih materijala koji dokumentiraju povijest hrvatske graffiti i street art scene. Partneri na projektu, kao poznavatelji scene u svojim regijama, aktivno će sudjelovati u ovom procesu, surađujući s ključnim akterima scene. Na temelju prikupljenih podataka, bit će izrađen digitalni fanzin koji će služiti kao uvod u samu produkciju događaja.
Tematska događanja
Drugi dio projekta fokusira se na organizaciju tematskih događanja u tri grada: Osijeku, Rijeci i Zagrebu. Ove sredine imaju dugogodišnju tradiciju graffiti i street art scene te su važni centri kulturnih događanja ovog tipa. U sklopu manifestacija održat će se graffiti jam s istaknutim predstavnicima scene, kao i izložbe fotografija radova iz povijesti hrvatske graffiti i street art scene. Tribine s akterima scene i predstavljanje art fanzina također su planirani kao dio programa.
U manjim gradovima poput Koprivnice i Valpova, program će se uključiti u lokalne događaje vezane za graffiti i street art scenu. Publika će imati priliku prisustvovati i sudjelovati u tribinama koje će obuhvaćati diskusije o street art i graffiti sceni tih područja.
Turneja Graffiti Street Art History
Datumi turneje su sljedeći:
- Rijeka – 14. i 15. lipnja 2024., Omladinski kulturni centar Palach (Izložba i graffiti jam)
- Valpovo – 5. i 6. srpnja 2024., Dvorac Prandauu Normann (u sklopu Reunited festivala) (Izložba/graffiti jam)
- Osijek – 14. i 15. rujna 2024., Prostorije udruge Slama Osijek (Izložba i tribina) i Graffiti Jam (Uske Njive)
- Zagreb – 21. rujna 2024., Street Art festival
- Koprivnica – 10. rujna 2024., Street Art festival (Izložba)
Projekt “Grafitti Street Art History ” provodi se kroz platformu Clubture u partnerstvu s Udruga mladih za poticanje kreativnog izražavanja “Revolucija” iz Valpova, Kulturno umjetnička udruga Akt iz Opatije te Udruga za umjetnost i stvaralaštvo REART iz Osijeka uz potporu Ministarstva kulture i medija RH, Grada Zagreba ( gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport), Zaklade “Kultura Nova” i Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva / kroz projekt Centri znanja.









































