Kaštelani – Afrički Bosanci

U nekadašnjoj Nambiji, današnjoj oblasti južnog Egipta i sjeveru Sudana još uvijek živi bosansko pleme Kaladshy, Kalaji ili Kalashi što znači Castellani, odnosno Kaštelani.

2296

Potomci vojnika koji su pratili trupe sultana Selima, koje su nastojale očuvati otomanske teritorije počevši od 1517. godine, naselili su se oko dvoraca Assouan, Ibrim i Say pa sa jako naočitim ženama domaćih grupa Djowabere i El Gharby, ostavili mnoštvo potomaka koji i danas žive na istom mjestu. Predvođeni Hassanom Coosyjem, Bosanci i Hercegovci su postali viđeni i uvaženi stanovnici Afrike, ali nisu mijenjali način života i običaje iz domovine.

Autohtono stanovništvo ih je nazivalo Osmanlis, ali su oni dokazali kako su istinski Kaštelani aktivni i poligloti. Obrazuju djecu i mnoštvo ih je u državnim institucijama i organizacijama. Često plavih očiju, svi imaju svijetlu kožu i svijetlosmeđu, odnosno riđu kosu.

Spisateljica Amalia Ann Blandhard Edwards im je posvetila veliki dio knjige “Back Through Nubia”:
“Žene koje su slijedile naše prijatelje na brodove imaju čudnu kožu, svijetle oči i riđu kosu. Brojne obitelji spominju bosanskohercegovačko podrijetlo. Jako su ponosni na europske korijene i smatraju se prelijepim”!

Mnoštvo drugih knjiga, studija i izvještaka je posvećeno Kaštelanima koji stotinama godina kasnije ne zaboravljaju zemlju podrijetla. Ne govore jezik, ali ih je sve više koji zahtijevaju njegovo učenje i žele pisati Bosančicom.

Džana Mujadžić

Komentari