Australija prva u svijetu zabranjuje YouTube djeci: Odluka potaknuta zabrinjavajućim istraživanjem

101
youtube

Australija je postala prva zemlja na svijetu koja će djeci zabraniti korištenje YouTubea. Odluka dolazi nakon što je australski regulator povukao raniju iznimku za ovu platformu za dijeljenje video sadržaja, izjednačivši je s ostalim društvenim mrežama poput Facebooka, Instagrama, Snapchata i TikToka.

Istraživanje pokazalo negativan utjecaj

Glavni razlog za promjenu politike je istraživanje koje je otkrilo zabrinjavajuće podatke – čak 37 posto djece u dobi od 10 do 15 godina izloženo je štetnim sadržajima na YouTubeu, što je najviše među svim analiziranim digitalnim platformama. Na temelju tih rezultata, australski regulator zatražio je ukidanje posebnog statusa koji je YouTube do sada imao.

Društvene mreže imaju društvenu odgovornost i nema dvojbe da online platforme negativno utječu na australsku djecu”, izjavio je premijer Anthony Albanese. Dodao je i kako vlada želi pomoći roditeljima u borbi protiv digitalnih prijetnji koje pogađaju najmlađe.

Visoke kazne za kršenje zakona

Prema novom zakonu koji je parlament usvojio u studenome prošle godine, vlasnici platformi koji ne budu poštovali zabranu bit će kažnjeni s iznosima do 32,2 milijuna dolara. Kazne stupaju na snagu od prosinca ove godine, a očekuje se stroga provedba pravila.

Iz YouTubea su reagirali porukom da su spremni razgovarati s vladom o sljedećim koracima, naglašavajući kako dijele ciljeve smanjenja internetske štete. Ipak, iz kompanije poručuju da se ne slažu s kategorizacijom.

“YouTube je platforma za dijeljenje video sadržaja s besplatnim i visokokvalitetnim sadržajem. Nije društvena mreža”, poručio je glasnogovornik tvrtke.

Promjena koja bi mogla utjecati i na druge zemlje

Ova odluka izazvala je burne reakcije diljem svijeta, a promatrači smatraju kako bi primjer Australije mogao potaknuti i druge države da preispitaju odnos prema online sadržajima i zaštiti djece na internetu. Dok jedni pozdravljaju potez kao nužan za sigurnost maloljetnika, drugi upozoravaju na moguće posljedice po slobodu pristupa informacijama i obrazovnim sadržajima, donosi BBC.

Kako će ova odluka utjecati na ponašanje djece online i hoće li druge vlade slijediti primjer, ostaje za vidjeti. Jedno je sigurno: granice digitalne slobode i odgovornosti ponovno se pomiču.