Travu gradske rekreacijske zone održavat će “prirodne kosilice”!

201

Klimatske promjene sve su evidentnije pa tako i na bečkom Dunavskom otoku (Donauinsel), gdje je sukladno rezultatima studije provedene u razdoblju od 2010. do 2018. zabilježen porast prosječne temperature od 1,5 stupnjeva celzijusa.

Dvjestopedeset metara široki i 21,1 kilometara dugački umjetni otok nastao je prilikom izgradnje Dunavskog kanala, a kao rekreacijska se zona koristi od 1988. godine.

U sklopu provođenja europskog projekta LIFE DICCA Dunavski će otok poslužiti kao testno područje za razvijanje nove strategije zaštite klime u gradskim ekosustavima. Grad Beč se istovremeno nada da će na taj način potaknuti i stvaranje svijesti o važnosti brige o klimi kod svojih građanki i građana.

Cilj je projekta održavanje bioraznolikosti i smanjenje emisija CO2 za 10 do 20 posto, a sve to uz što manje troškove održavanja otoka.

Sukladno projektu Bečkog odjela za gospodarenje vodama MA 45 postizanje navedenih ciljeva trebalo bi se ostvariti i uvođenjem održivog koncepta košnje otočkih livada. Gradski će odjel stoga za održavanje travnatih površina na otoku angažirati „prirodne kosilice“, stado od pedesetak ovaca.

O ovcama, koje će za početak pasti samo na sjevernom dijelu otoka, skrbiti će bečka udruga WUK.

Kako ne bi došlo do neugodnih susreta stada i šetača, životinje će tijekom „rada“ na određenom dijelu travnjaka biti ograđene privremenim ogradama.

Ovce koje će od svibnja 2019. održavati Dunavski otok nisu jedini primjer „životinjskih kosilica“ u Beču.

Na bečkoj deponiji otpada Rautenweg još se od devedesetih godina stado autohtonih austrijskih koza brine o održavanju raslinja. Sličan primjer poznat je i iz Pariza, gdje se ovce već godinama koriste za održavanje urbanih zelenih površina.

Komentari