Mali Lošinj je poznat po dobroj kvaliteti zraka, a posebnosti doprinose morska sol, minerali iz mora kao i raspršene kapljice eteričnih ulja mediteranskog bilja. Istraživanja su potvrdila kako je zrak u prvoj kategoriji kakvoće, a Lošinjanin Ivan Volarić odlučio je ljekoviti lošinjski zrak upakirati u bočice i ponuditi svima koji su okruženi zagađenim zrakom.
„ Upravo taj prirodni ljekoviti aerosol na bezbroj načina pozitivno djeluje na cijeli dišni sustav. Primarni smisao našega komprimiranog zraka nije isključivo pomoć ljudima u područjima onečišćenog zraka, no percepcija i prihvaćanje ovog proizvoda u takvim područjima bitno su drukčiji nego kod nas, gdje, nasreću, nemamo takvih problema. U Hrvatskoj je čist zrak relativno normalna stvar, tako da u biti nismo ni svjesni koliko smo sretni i koliko često tu činjenicu olako shvaćamo. Lošinj je poznat po lječilišnom turizmu, a i po svojoj blagonaklonoj mikroklimi. Još 1892. godine otok je zakonom proglašen klimatskim lječilištem i mnogi su pripadnici carske kuće Habsburgovaca, poput cara Franje Josipa, carice Elizabete, nadvojvode, carskih dvorjana i aristokracije te imućnih pripadnika jačega građanskog sloja, dolazili boraviti na Lošinju. Dakle, više od 125 godina tradicije. I dan-danas mnogi dolaze na Lošinj upravo zbog respiratornih problema, pa se s pravom može smatrati lječilišnom oazom, što pogotovo osjete oni koji dolaze s kontinenta,“ kazao je Ivan Volarić za 24 sata.
Ideja je nastala 2016. godine kada je otvorio obrt Air Rio u kojem je punio bočice zrakom s Lošinja. Sada, tvrtka Airbreath je prva u Europi koja se bavi ovakvim tipom posla te izvozi čak tisuću bočica pakiranog zraka koji se može udisati. Volarić kaže kako je prvotna namjera bila fokus na zemlje koje prednjače po broju smrti vezanih uz zagađeni zrak poput Kine i Indije.
Sam proces prikupljanja zraka nije jednostavan. Tek kada su faktori poput vlažnosti zraka, indeksa kvalitete, smjera vjetra, doba dana i lokacije zadovoljeni, lošinjski zrak puni se specijalnim mobilnim kompresorima. S kompresorima se odlazi na nekoliko tajnih lokacija na otoku u određeno vrijeme, sakuplja se zrak, a potom se prikupljeni zrak prebacuje u malene limenke olaštene premazom za hranu. Bočica ima poklopac, koji je ujedno i maska koja se može podići, prisloniti na usta i nos te udisati. Volarić ističe za 24 sata kako se uzorci zraka redovito šalju u Javni zavod Andrija Štampar. Lošinjski zrak namijenjen je za inhalaciju i služi za pročišćavanje dišnih putova, ispiranje pluća, ali i uživanju u blagodatima svježeg i čistog zraka. Potonje koriste profesionalni i rekreativni sportaši kojima zrak služi kao pomoć pri fizičkim naporima kada tijelo ubrzano troši kisik.
„U ovo doba pandemije unošenje dodatnih količina kisika je iznimno korisno što potvrđuje i struka. U vremenima prije pandemije korona virusa taj kisik dobro dođe profesionalnim i rekreativnim sportašima no u današnje vrijeme ima puno veću vrijednost. Oboljeli od COVID-a 19 najčešće imaju respiratorne tegobe, a korištenje ovakve bočice s kisikom može im dati mogućnost da si pomognu u lakšim i blažim oblicima bolesti. Također, oni bolesnici koji će zahtijevati najteži vid liječenja, a to je pomoć respiratora, mogu korištenjem ovako komprimiranog kisika u kućnim uvjetima kupiti dragocjeno vrijeme do dolaska hitne pomoći i do zbrinjavanja u bolnici odnosno respiratornom centru te potencijalno spasiti svoj život,“ istaknuo je Volarić za 24 sata.
Komentari