UKLJUČIVOST U CRKVI

Nadbiskup Uzinić poziva na uključivu Crkvu: Nitko ne bi smio biti otpisan zbog seksualnosti ili bračnog statusa

2
Foto: Riječka nadbiskupija

Na blagdan sv. Ivana Krstitelja riječki nadbiskup Mate Uzinić uputio je snažan poziv vjernicima da u svakodnevnom životu budu nositelji pomirenja, solidarnosti i služenja drugima. Predvodeći misno slavlje u župi sv. Ivana Krstitelja na Škurinjama, naglasio je kako je upravo takvo djelovanje obilježje suvremenog proroka.

Tko je prorok u današnjem svijetu?

Nadbiskup je u svojoj propovijedi objasnio što danas znači biti prorok, udaljavajući se od starozavjetnog poimanja i stavljajući naglasak na djela ljubavi i pomirenja.

“Prorok je danas onaj tko ne širi mržnju, nego pomirenje. Onaj koji ne zatvara oči pred siromašnima, koji ne isključuje i osuđuje migrante zato što pokušavaju pronaći bolji život, koji se brine za starije, koji ima razumijevanja za osobe s invaliditetom, koji se zalaže za život nerođenih, koji se brine o bolesnima i svima čiji je život ranjen. To je onaj koji svoju službu ne shvaća kao moć, nego kao služenje”, poručio je Uzinić.

Dodao je da su proroci danas svi koji znaju da nisu važni naslovi i položaji, nego mogućnost da svoj život daruju drugima. To su, kako je rekao, roditelji koji dijete uče poštenju, mladi koji odbijaju logiku nasilja i ismijavanja, oni koji žive predbračnu čistoću i bračnu vjernost, kao i svećenici i redovnici koji vjerno žive svoj poziv.

Crkva koja prati, razlučuje i uključuje

Središnji dio poruke s mise bio je poziv na izgradnju proročke Crkve otvorenih vrata, zajednice koja zna čitati sadašnjost u svjetlu evanđelja.

“Proročka Crkva je ona Crkva koja propovijeda Božju riječ, ali i svjedoči Božju blizinu. To je Crkva otvorenih vrata u kojoj se nitko ne osjeća unaprijed otpisanim zato što je, na primjer, osoba koja nije načisto sa svojom seksualnošću ili ima problema sa svojim spolnim identitetom, ili se radi o rastavljenim i ponovno vjenčanim parovima. To je Crkva koja prati, razlučuje i uključuje”, naglasio je nadbiskup.

Objasnio je da biti prorok na Kristov način znači prihvatiti njegov vrijednosni sustav i živjeti tako da se Krist može vidjeti u našem odnosu prema slabima, protivnicima i onima koji misle drukčije.  “Prorok zna da se Crkva ne širi prozelitizmom, nego svjedočenjem evanđelja, i da se ne izgrađuje obranom vlastitih pozicija i klerikalizmom, nego poniznim služenjem”, zaključio je.

Poruke u skladu s vizijom pape Lava XIV.

Uzinićev stav u stvarnosti odražava djelovanje aktualnog pape Lava XIV. Papa Lav XIV. neprestano poziva na milosrđe i dijalog u svijetu obilježenom ratovima i polarizacijom.

„Njegovo proročko djelovanje ne očituje se u spektakularnosti, nego u postojanom podsjećanju da je evanđelje i danas mjerilo povijesti. Da je mir jači od rata, dijalog od isključivosti, milosrđe od osude, istina od propagande, a ljudsko dostojanstvo veće od ideologije i svakog interesa“, rekao je nadbiskup Uzinić.