SAD kreće u povratak na Mjesec! Raketa Vulcan organizacije United Launch Alliance uspješno je lansirana u ponedjeljak, 8. siječnja, noseći lunarnu letjelicu nazvanu Peregrine, komercijalne tvrtke Astrobotic.
Na toj letjelici nalazi se pet NASA-inih znanstvenih tereta, dizajniranih za prikupljanje in situ lunarnih podataka – prvi NASA-ini instrumenti prebačeni su na Mjesec otkako je era Apolla završila 1972., prije više od 50 godina.
LIFTOFF of the first United Launch Alliance #VulcanRocket! pic.twitter.com/wZMlPxWr4l
— ULA (@ulalaunch) January 8, 2024
Lansiranje označava prvu NASA-inu komercijalnu lunarnu korisničku uslugu (CLPS) – suradnju NASA-e s komercijalnim tvrtkama za prijevoz NASA-inih znanstvenih instrumenata na Mjesec i testiranje tehnologije istraživanja svemira.
“Tako smo uzbuđeni što vidimo kako ova vizija postaje stvarnost. CLPS je inovativan način iskorištavanja američkih tvrtki za slanje važnih znanstvenih i tehnoloških tereta na Mjesec“, kaže pridružena administratorica Uprave za znanstvene misije Nicola Fox iz NASA-e.
“Mjesec je bogato odredište za znanstvena otkrića. Proučavanje i uzorkovanje lunarnog okoliša pomoći će NASA-i da razotkrije neke od najvećih misterija našeg Sunčevog sustava za dobrobit svih.”
Peregrine će sletjeti u regiju po imenu Sinus Viscositatis ili Zaljev ljepljivosti. LETS (Linear Energy Transfer Spectrometer) mjerit će zračenje; NIRVSS (Near-Infrared Volatile Spectrometer System) proučavat će sastav, temperaturu i strukturu Mjesečevog tla; NSS (Sustav neutronskog spektrometra) će tražiti vodu; PITMS (Peregrine Ion-Trap Mass Spectrometer) proučavat će ione u lunarnoj atmosferi; a LRA (Laser Retroreflector Array) djelovat će kao novi stalni marker lokacije koji će pomoći znanstvenicima da mjere položaj Mjeseca mnogo godina u budućnosti.
Osim NASA-inog tereta, Astrboticova letjelica Peregrine prevozit će drugu znanstvenu opremu, uključujući dva rovera, jedan iz Njemačkog svemirskog centra (DLR), jedan od studenata Sveučilišta Carnegie Mellon i detektor radijacije također iz DLR-a.
Hrpa neznanstvenih tereta također će biti na brodu, uključujući vremenske kapsule, umjetnička djela, zbirka kratkih priča, Bitcoin i kremirani ljudski ostatci. Ovo posljednje uključivanje bilo je izvor nekih kontroverzi; nacija Navajo protivila se ljudskom pepelu na duhovnoj osnovi. “Svetost Mjeseca duboko je ugrađena u duhovnost i naslijeđe mnogih domorodačkih kultura, uključujući i našu vlastitu”, napisao je Navajo Nation Buu Nygren u službenoj izjavi. “Postavljanje ljudskih ostataka na Mjesec duboko je oskvrnuće ovog nebeskog tijela koje naš narod poštuje. Ovaj čin zanemaruje ranije dogovore i obećanja poštovanja i konzultacija između NASA-e i Navajo nacije, posebice nakon misije Lunar Prospector 1998.” Lunar Prospector odnio je pepeo planetarnog geologa Eugenea Shoemakera na Mjesec, gdje ostaje zauvijek. Nygren se sastao s dužnosnicima NASA-e i Bijele kuće, koji su se ispričali zbog nedostatka konzultacija.
Izvor: Science Alert
Komentari