Postoji mala ikona na vašem zaslonu, ali gotovo nitko ne zna čemu ona služi

447
internet

Znate li što znači simbol lokota u adresnoj traci vašeg internet preglednika? Ako ne, niste sami.

Novo istraživanje pokazuje da samo 5% odraslih razumije važnost lokota. Ovo je prijetnja našoj online sigurnosti.

Simbol lokota na web pregledniku jednostavno znači da su podaci koji se šalju između web poslužitelja i korisničkog računala šifrirani i da ih drugi ne mogu čitati. Ali kada su istraživači pitali ljude što misle da to znači, dobili su niz netočnih odgovora.

U istraživanju postavili su niz pitanja o internetu 528 korisnika weba u dobi između 18 i 86 godina. Nekih 53% njih imalo je diplomu prvostupnika ili više, a 22% fakultetsku diplomu, dok ostali nisu imali daljnje obrazovanje.

Jedno od pitanja bilo je: “Na traci preglednika Google Chrome, znate li što predstavlja/znači ikona lokota?”

Od 463 koji su odgovorili, 63% je izjavilo da zna ili misli da zna što simbol lokota na njihovom web pregledniku znači, ali samo 7% dalo je točno značenje.

Ispitanici su dali niz netočnih tumačenja, vjerujući između ostalog da lokot označava sigurnu web stranicu ili da je web stranica sigurna i ne sadrži nikakve viruse ili sumnjive poveznice.

Drugi vjeruju da simbol znači da je web stranica “pouzdana”, da nije štetna ili da je “prava” web stranica.

Nerazumijevanje simbola poput ikone lokota može predstavljati probleme korisnicima interneta. To uključuje povećane sigurnosne rizike i jednostavno ometanje učinkovite upotrebe tehnologije.

Ova otkrića potvrđuju istraživanje samog Googlea, koji je u rujnu ikonu lokota zamijenio neutralnim simbolom opisanim kao “ikona melodije”. Čineći to, Google se nada da će iskorijeniti nesporazume koje je ikona lokota priuštila.

Međutim, Googleovo ažuriranje sada postavlja pitanje hoće li druge tvrtke web preglednika udružiti snage kako bi osigurale da njihov dizajn bude ujednačen i intuitivan na svim platformama.

Evolucija web preglednika

Bez sumnje, preglednik, koji je naša ulazna točka na svjetsku mrežu, dolazi s puno odgovornosti na strani web kompanija. Sada tako posjećujemo web stranice, pa je preglednik postao sastavni dio našeg svakodnevnog života.

Intrigantno je osvrnuti se unatrag i pratiti evoluciju dizajna weba od ranih 1990-ih do ovoga gdje smo danas.

Stvaranje softvera koji su ljudi željeli koristiti i smatrali učinkovitim bilo je u središtu ove evolucije. Stvaranje funkcionalnih, zadovoljavajućih i, što je najvažnije, dosljedno dizajniranih korisničkih sučelja bio je važan cilj 1990-ih.

Zapravo, u tim ranim danima postojao je nagon za stvaranjem dizajna web sučelja koji su bili toliko dosljedni i intuitivni da korisnici ne bi morali previše razmišljati o tome kako funkcioniraju.

Danas je to druga priča jer je izazov usredotočen na pomoć ljudima da razmisle prije nego što stupe u interakciju na mreži. U svjetlu ovoga, čini se bizarnim da dizajn web preglednika u 2023. godini svojim dizajnom još uvijek pruža nesigurnost. Što je još gore, nedosljedno je predstavljen kod različitih pružatelja usluga.

Moglo bi se tvrditi da to proizlazi iz ratova preglednika sredinom 1990-ih. Tada su se Microsoft i bivša softverska tvrtka Netscape pokušali nadmašiti bržim, boljim i jedinstvenijim proizvodima. Utrka za razlikovanjem značila je nedosljednost među proizvodima.

Internet sigurnost

Međutim, uvođenje različitih dizajna preglednika može dovesti do zbunjenosti korisnika, nesporazuma i lažnog osjećaja sigurnosti, osobito kada je sada opće poznato da takva nedosljednost može izazvati zbunjenost, a time i frustraciju i nedostatak korištenja.

U svijetu u kojem web-preglednici otvaraju vrata potencijalno većim društvenim rizicima od izvanmrežnog svijeta, ključno je uspostaviti dosljedan pristup za rješavanje ovih opasnosti.

Kao minimum, trebamo tvrtke za web preglednike da udruže snage u zajedničkom nastojanju da zaštite korisnike, ili u najmanju ruku, povećaju njihovu svijest o mogućim rizicima na mreži.

To bi trebalo uključivati formuliranje jednog jedinstvenog dizajna koji će omogućiti obogaćeno i sigurno korisničko iskustvo.

Izvor: Science Alert

Komentari