NASA stvara povijest: Svemirska letjelica približila se Suncu

102
sunce

NASA-ina svemirska letjelica ušla je u povijest preživjevši najbliži pristup Suncu ikada.

Znanstvenici su primili signal sa solarne sonde Parker malo prije ponoći u četvrtak (05:00 GMT u petak) nakon što je bila izvan komunikacije nekoliko dana tijekom svog vrlo vrućeg preleta.

NASA je rekla da je sonda bila “sigurna” i radila normalno nakon što je prošla samo 6,1 milijun km od površine Sunca.

Sonda je zaronila u vanjsku atmosferu naše zvijezde na Badnjak, izdržavši brutalne temperature i ekstremno zračenje u potrazi za boljim razumijevanjem načina na koji Sunce funkcionira.

NASA je zatim nervozno čekala signal, koji se očekivao u 05:00 GMT 28. prosinca.

Krećući se brzinom do 692.000 km/h, svemirska letjelica je izdržala temperature do 980 C, prema web stranici NASA-e.

“Ova studija Sunca iz velike blizine omogućuje Parker Solar Probe mjerenja koja pomažu znanstvenicima da bolje razumiju kako se materijal u ovoj regiji zagrijava na milijune stupnjeva, prati podrijetlo solarnog vjetra i otkriva kako se energične čestice ubrzavaju do brzine bliske svjetlosti”, rekla je agencija.

Dr. Nicola Fox, čelnica odjela za znanost u NASA-i, prethodno je za BBC News rekla: “Ljudi su stoljećima proučavali Sunce, ali ne možete doživjeti atmosferu nekog mjesta dok ga stvarno ne odete i posjetite ga. Tako da ne možemo doživjeti atmosferu naše zvijezde ako ne proletimo kroz nju.”

Parker Solar Probe lansiran je 2018., krećući se prema središtu našeg Sunčevog sustava.

Već je 21 put prošao pokraj Sunca, sve bliže, ali posjet na Badnjak bio je rekordan.

To možda ne zvuči tako blizu, ali dr. Fox je to stavila u perspektivu. “Udaljeni smo 93 milijuna milja od Sunca, pa ako stavim Sunce i Zemlju jedan metar jedno od drugog, Parker Solar Probe je 4 cm od Sunca – tako da je to blizu.”

Zapravo, sonda se kretala brže od bilo kojeg objekta koji je napravio čovjek, jureći brzinom od 430 000 km/h – što je jednako letu od Londona do New Yorka za manje od 30 sekundi.

Zašto onda ulagati sav ovaj napor da “dotaknemo” Sunce?

Znanstvenici se nadaju da će dok je svemirska letjelica prolazila kroz vanjsku atmosferu naše zvijezde – njezinu koronu – prikupiti podatke koji će riješiti dugotrajnu misteriju.

“Korona je stvarno, jako vruća, a nemamo pojma zašto”, objasnila je dr. Jenifer Millard, astronom iz Fifth Star Labsa u Walesu.

“Površina Sunca ima oko 6000C ili tako nešto, ali korona, ta tanka vanjska atmosfera koju možete vidjeti tijekom pomrčine Sunca, doseže milijune stupnjeva – a to je dalje od Sunca. Dakle, kako ta atmosfera postaje toplija?”

Misija bi također trebala pomoći znanstvenicima da bolje razumiju solarni vjetar – stalni tok nabijenih čestica koje izbijaju iz korone.

Kada te čestice stupe u interakciju sa Zemljinim magnetskim poljem, nebo obasjava blistava polarna svjetlost.

Ali ovo takozvano svemirsko vrijeme također može uzrokovati probleme, onesposobiti električne mreže, elektroniku i komunikacijske sustave.

“Razumijevanje Sunca, njegove aktivnosti, svemirskog vremena, solarnog vjetra, toliko je važno za naš svakodnevni život na Zemlji”, rekao je dr. Millard.

Izvor: BBC

Komentari