Iz naše perspektive ovdje na Zemlji, jedan od najspektakularnijih nebeskih plesova, koji se pojavljuje kad Mjesec djelomično zastira naš pogled na Sunce, dopuštajući prstenu zvijezde da pobjegne s njegovih rubova. A 21. lipnja, to je upravo predstava koju ćemo gledati.
Fenomen se naziva “prstenasta pomrčina Sunca”. Fenomen se događa kada je Mjesec u svojoj orbiti najudaljeniji od Zemlje pa je stoga na našem nebu u odnosu na Sunce mnogo manji. Ta mala razlika u prividnoj veličini je ono što izdvaja prstenasto pomračenje. Zapanjujući i neobičan primjer toga zabilježili su fotograf Colin Legg i student astronomije Geoff Sims u zapadnoj Australiji u svibnju 2013. godine.
Ovog vikenda čitav „vatreni prsten“ bit će vidljiv iz središnje Afrike i preko Azije, a započinje 21. lipnja 2020. oko 3 sata ujutro. Na mnogim drugim lokacijama, od jugoistočne Europe do sjevernih vrhova Australije, doći će do djelomičnog prstenasta pomračenja. Sjena koja se kreće po slici ispod pokazuje gdje će se vidjeti barem djelomično pomračenje, a pomična točka označava liniju totaliteta – stazu duž koje će prstenasta pomrčina trajati najduže. Detaljnje informacije o vremenu i mjestu možete pogledati ovdje.
NASA primjećuje da možete biti stotinama kilometara od crte totaliteta i dalje uživati u nevjerojatnom pogledu – sve dok je nebo dovoljno vedro.
Izvor: Science Alert
Komentari