Jedna od središnjih figura talijanske kinematografije, Francesco Rosi, umro je u svom domu u Rimu u 92. godini života. Svojim politički i socijalno angažiranim filmovima ostavio je neizbrisiv trag, te stekao poštovanje kolega, filmskih znalaca i ljubitelja diljem svijeta.
Rođen je u Napulju 1922. godine u obitelji srednjeg građanskog sloja. Već u najranijoj mladosti, ljubav prema filmu usadio mu je otac koji se u slobodno vrijeme bavio snimanjem. U želji za financijskom sigurnošću upisuje pravni fakultet no niti tada ne zapostavlja sedmu umjetnost. U vrijeme ratnih zbivanja napušta studij, te se po završetku rata sve više angažira u kazalište i radio. Ubrzo dobiva poziciju glavnog asistenta slavnom redatelju Luchinou Viscontiju, na filmu La terra terma. Nakon te suradnje, kroz koju je stekao brojna tehnička znanja, postaje cijenjen i prepoznat u talijanskom filmskom svijetu.
Kao samostalni autor afirmirao se desetljeće kasnije kada na Mostri 1958. godine, dugometražnim filmom ‘Izazov’ osvaja specijalnu nagradu žirija. Film, koji govori o napuljskoj mafiji, snažan je politički triler po kojem je Rosi postao prepoznatljiv po cijelom svijetu. Iako je u karijeri režirao i filmove koji nisu postizali veliki uspjeh, Francesco Rosi nikad se nije libio hrabro progovarati o poslijeratnoj korumpiranoj Italiji, čime je izazivao brojne kontroverze.
Tako je primjerice filmom iz 1970. ‘Usprotivljeni ljudi’ upozoravao na ponašanje političkog vrha za vrijem trajanja Prvog svjetskog rata. Ostvarenje francusko – talijanske koprodukcije ‘Izuzetni leševi’ (1976), proslavilo je Lina Venturu, Marcela Bozzuffija, Alaina Clunija i Tinu Aumont, zahvaljujući prikazivanju različitih državnih strategija.
‘Krist se zaustavio u Eboliju’, snimljen četiri godine kasnije uspješna je adaptacija istoimenog romana Carla Levija koji prati čovjeka prognanog zbog otpora Mussolinijevom režimu.
Francesco Rosi bio je jedan od najnagrađivanijih talijanskih redatelja. Mostru je osvojio dva put, uz već spomenuti ‘Izazov’, dvanaest godina kasnije nagradu je dobio i za ‘Ljudi protiv’. Na filmskom festivalu u Berlinu 1961. godine, Srebrnog medvjeda za najbolju režiju dobio je za film o sicilijanskom odmetniku Salvatoreu Giulianu dok je film ‘Ruke nad gradom’ nagrađen Zlatnim lavom na filmskom festivalu u Veneciji 1963. godine. Film ‘Slučaj Mattei” osvojio je Zlatnu palmu na filmskom festivalu u Cannesu 1972. godine.
“Uvjeren sam da kroz angažiranost filma, kroz film koji pokušava, koliko je god to moguće, ići u korak s istinom i sa stvarnim životnim vrijednostima, možemo uspjeti u prenošenju poštovanja ljudskog dostojanstva. Mnogo je puta poštivanje ljudskog dostojanstva važnije od poštivanja samog ljudskog života” – Francesco Rosi
Djenana Džana Mujadžić
Komentari