Moe modularna arhitektura

401

Radi se o projektu Moe iza kojeg stoji kreativni dvojac kojeg čine Simon Morasi Piperčić i Vedran Kolac. Moe je modularna arhitektura na koju se nanose video animacije, a koja se svojim dimenzijama, volumenom i videom prilagođava prostoru te vrsti događaja. Glavni koncept projekta čini nekoliko smjernica koje određuju razvoj njegovih raznolikih varijanti. Prije svega, to su videom i svjetlom podebljane konstrukcije koje karakterizira prostorna multiplikacija istog elementa kroz fizički objekt i video animaciju. Osim toga, karakterizira ga prilagodljivost prostoru te DIY (do-it-yourself) metoda proizvodnje.

Navedeni koncept objedinjuje dvije verzije; Moe 1 i Moe 2:

MOE I
Konstrukciju Moe 1 čine paneli stiropora na kojima su urezani utori za njihovo međusobno spajanje. Oni se grade u trodimenzionalni ekran za koncerte i ostale glazbene događaje ili instalaciju koja može dijeliti prostor u nekoliko razina. Kad zauzme finalnu formu, na svaki trodimenzionalni panel nanosi se nekoliko slojeva videa koji reagiraju na vanjske podražaje ili glazbenu podlogu i prate navedenu fizičku konstrukciju.

MOE II
Sastoji se od verzije koja je osmišljena za koncerte (Moe II decibel) te Moe II spatial koji je prilagođen za galerije, dizajn festivale i slične događaje s više prostorne slobode.

MOE II spatial
Konstrukcija je bazirana na trodimenzionalnoj deformaciji ravnine, određenoj multiplikacijom dvaju različitih trokuta. Plaštevi elemenata su kompjutorski rezani iz ploča plastičnog materijala polietilena. Izrezani elementi se zatim povezuju jedan na drugi u ravninu koja se gužva i razapinje u nepravilnu trodimenzionalnu formu kojom se prostor može dijeliti u nekoliko razina. Kad zauzme finalnu formu, na svaki trodimenzionalni panel projicira se nekoliko slojeva videa.

MOE II decibel
Verzija MOE II prilagođena za koncerte i ostale glazbene događaje. Konstrukcija se postavlja plošnije, odnosno u ekran koji se dimenzijom prilagođava veličini pozornice. Video animacija reagira na glazbenu podlogu uz kontrolu u stvarnom vremenu.

Uspjeh projekta
Unutar godinu dana Moe je bio na oko 15tak evenata, počevši s Illectricity festivalom, pa u Novoj Gorici (Slovenija) na Odiseja festivalu, Visual Circus (Kassel, Njemačka), Elevate (Graz, Austrija), Outlook festival (Pula), Hartera (Rijeka), te na koncertu Josipe Lisac (Zagreb). Važno je napomenuti da je MOE I osvojio nagradu u koncept kategoriji na Izložbi Hrvatskog dizajna 0910.

Podjela poslova; početak i uspon dvojca
Simon i Vedran su počeli surađivati 2009. godine kada su radili na Illectricity festivalu za poznati zagrebački glazbeni kolektiv Confusion koji ih je otpočetka poticao te je dijelom zaslužan za početni razvoj Moe projekta. Simon kao industrijski dizajner radi na konstrukciji tj. projektira module i odgovoran je za postav u prostoru. S druge strane, Vedran programira, dizajnira video i vrši kontrolu animacija u stvarnom vremenu.

Ipak, projekt Moe nije njihova jedina preokupacija. Simon se bavi produkt dizajnom te je dobio nemali broj domaćih i stranih nagrada u tom području. Jedna od zadnjih izložbi na kojima je sudjelovao jest grupna izložba “Croatian Designers Impact” na koji je predstavio svoj novi stol pod imenom Compound. (više informacija na www.croatiandesigners.com).
Vedran djeluje kao VJ i i video dizajner stvarajući audio reaktivne skulpture pod pseudonimom Onoxo. Također radi kao dizajner i konzultant u području digitalne produkcije u dizajn studijima i agencijama.

Moe fanovi željno iščekuju sljedeće Moe nasljednike, kao i ostale projekte na kojima Vedran i Simon rade.

[nggallery id=57]

Više o projektu pročitajte ovdje www.projectmoe.net

Komentari