Riječ “bojkot” potječe iz engleskog jezika i veže se uz kapetana Charlesa Boycotta, britanskog upravitelja imanja u Irskoj krajem 19. stoljeća.
Kapetan Boycott radio je kao agent zemljoposjednika lorda Erna u Irskoj, gdje je bio zadužen za prikupljanje stanarina od zakupaca zemlje. Tijekom 1880. godine, kada je Irska prolazila kroz tešku agrarnu krizu, pokret za zemljopisne reforme, predvođen Ircima nezadovoljnima visokim stanarinama i lošim uvjetima života, odlučio je sprovesti novi oblik otpora prema njemu.
Umjesto nasilja, odlučili su ga potpuno izolirati iz društva. Nitko nije želio raditi za njega, trgovati s njim ili mu pružati usluge. Njegova obitelj i suradnici također su bili izopćeni, te su na kraju morali napustiti Irsku. Ova taktika nenasilnog otpora pokazala se vrlo učinkovitom i brzo je stekla popularnost.
Izraz “bojkot” ubrzo je ušao u širu upotrebu, označavajući metodu kolektivnog odbijanja suradnje s određenom osobom, grupom ili organizacijom kako bi se postigao politički, ekonomski ili društveni cilj. Danas se bojkot koristi diljem svijeta u raznim oblicima, od potrošačkih bojkota protiv kompanija do političkih bojkota država ili institucija.
Komentari