Znanstvenici otkrivaju koliko vam je sna potrebno za ‘uspješno starenje’

91
spavanje

Svi želimo ‘uspješno stariti’ sa što manje zdravstvenih problema. Nova studija sugerira da bi spavanje više od sedam sati noću moglo puno pridonijeti postizanju tog cilja.

U istraživanju je sudjelovalo 3306 sudionika u dobi od 45 i više godina, čije su navike spavanja zabilježene 2011., 2013. i 2015. godine, nakon čega je pet godina kasnije uslijedio zdravstveni pregled. Podaci koje je analizirao tim s Medicinskog sveučilišta Wenzhou u Kini pokazali su da oni koji spavaju najmanje sedam sati noću imaju znatno bolje zdravlje kasnije u životu.

“Uspješno starenje procijenjeno je 2020. godine i definirano je kao bez većih kroničnih bolesti, bez tjelesnih oštećenja, s visokom kognitivnom funkcijom, dobrim mentalnim zdravljem i aktivnom uključenošću u život”, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Do kraja razdoblja istraživanja samo je 455 osoba (13,8 posto) označilo sve okvire kriterija uspješnog starenja. Od njih, 307 (oko dvije trećine) stalno je spavalo više od sedam sati noću.

Sudionici su podijeljeni u pet skupina na temelju njihovih navika spavanja tijekom četiri godine: dugo stabilno (redovito spavanje 8-9 sati), normalno stabilno (redovito 7-8 sati), opadajuće (od prosjeka preko 8 do manje od 6), u porastu (s prosjeka manje od 6 do preko i kratko stabilnim (redovito 5-6 sati).

Šanse za uspješno starenje bile su značajno veće među dugo stabilnim i normalno stabilnim skupinama (17,1 posto odnosno 18,1 posto) u usporedbi s onima u opadajućim (9,9 posto), rastućim (10,6 posto) i kratko stabilnim (8,8 posto) skupinama.

“U odnosu na sudionike s normalnom stabilnom putanjom trajanja sna, oni s niskom stabilnom i rastućom putanjom imali su 36 posto, odnosno 52 posto manje šanse za uspješno starenje”, pišu istraživači.

“Sudionici s opadajućim putanjama također su pokazali manje šanse, iako to nije bilo statistički značajno, vjerojatno zbog ograničenja veličine uzorka.”

Tim je u svojoj analizi uzeo u obzir faktore uključujući težinu, konzumaciju alkohola i spol, iako priroda studije ne može potvrditi izravnu uzročno-posljedičnu vezu.

Još jedan dokaz važnosti dosljednog, produljenog sna

Prethodno istraživanje također je istaknulo sedam sati noći kao potencijalnu slatku točku za spavanje i dobro starenje. Također znamo da postoje veze između sna i zaštite od širokog spektra fizičkih i mentalnih zdravstvenih problema.

Kina, u kojoj je istraživanje provedeno, ima jednu od najbrže starećih populacija na planetu – ali to je u velikoj mjeri globalni problem. Kako svijet postaje stariji, moramo se pobrinuti da i on ostane zdrav.

“Ova otkrića naglašavaju da kronični nedostatak sna, kao i obrasci povećanja i smanjenja trajanja sna, nisu samo promjene povezane s godinama”, pišu istraživači.

“Naprotiv, oni se pojavljuju kao ključni pokazatelji prepreka u potrazi za uspješnim starenjem.”

Izvor: Science Alert

Komentari