S početkom 2025. godine na snagu stupaju izmijenjeni uvjeti za odlazak u mirovinu u Hrvatskoj. Ove promjene posebno se odnose na žene, no zahvaćaju i širu populaciju budućih umirovljenika. Donosimo pregled ključnih promjena koje biste trebali imati na umu prilikom planiranja odlaska u mirovinu.
Starosna mirovina: produljenje radnog vijeka za žene
Od 1. siječnja 2025. žene će moći ostvariti pravo na starosnu mirovinu s navršenih 63 godine i devet mjeseci života, uz uvjet minimalno 15 godina radnog staža. Ova dobna granica postupno se povećava svake godine za tri mjeseca i nastavit će rasti do 2029. godine, kada će se izjednačiti s uvjetima za muškarce koji već sada u starosnu mirovinu odlaze sa 65 godina.
Važno je napomenuti da dulji rad nakon prvih uvjeta za starosnu mirovinu donosi i financijsku korist. Naime, za svaki mjesec rada nakon stjecanja uvjeta mirovina se povećava za 0,45 posto, što može biti značajan poticaj za ostanak na tržištu rada.
Prijevremena mirovina: stroži uvjeti i penalizacija
Za prijevremenu mirovinu, koja omogućuje raniji prestanak rada, uvjeti će se također postrožiti. Od 2025. godine žene će moći u prijevremenu mirovinu s navršenih 58 godina i devet mjeseci te uz minimalno 33 godine i devet mjeseci staža. Trenutno su ti uvjeti nešto blaži, ali slijedom tranzicijskog razdoblja postaju stroži.
Kod muškaraca, uvjeti ostaju nepromijenjeni: prijevremena mirovina dostupna je s 60 godina života i 35 godina staža, donosi mirovina.hr.
Penalizacija za prijevremeni odlazak u mirovinu iznosi 0,2 posto po svakom mjesecu prije navršene dobi za starosnu mirovinu, a maksimalno smanjenje može dosegnuti 12 posto za pet godina ranijeg umirovljenja. Ova kazna ostaje trajna i ne ukida se nakon ispunjenja uvjeta za starosnu mirovinu, iako umirovljeničke udruge sve češće predlažu izmjene tog pravila.
Posebnu pogodnost nudi institut dugogodišnjeg osiguranika, koji omogućuje odlazak u mirovinu već s 60 godina života za one koji imaju minimalno 41 godinu staža. Takva mirovina se ne umanjuje penalizacijom, što je čini atraktivnom opcijom za one s dugim radnim stažem. Međutim, za razliku od starosne mirovine, dodatne bonifikacije za dulji rad više se ne primjenjuju.
Što donosi budućnost?
Tranzicijski proces povećanja dobnih granica nastavit će se do 2030. godine, kada će se uvjeti za starosnu i prijevremenu mirovinu izjednačiti za muškarce i žene. Tada će žene i muškarci moći u starosnu mirovinu s 65 godina, a u prijevremenu s 60 godina i 35 godina staža. No, pitanje daljnjeg povećanja dobnih granica i nakon 2030. godine ostaje otvoreno, ovisno o demografskim i ekonomskim prilikama.
Planiranje odlaska u mirovinu zahtijeva pravovremeno informiranje i prilagodbu. Promjene koje stupaju na snagu 2025. godine posebno će utjecati na žene, ali i na sve koji planiraju prijevremeni odlazak u mirovinu.
Komentari