Vintage odjeća u dućanima rabljene robe može biti izvor zaraznih bolesti

133
second hand

Potražnja za rabljenom i vintage odjećom porasla je u posljednjih nekoliko godina. Mnogi potrošači rabljenu modu vide kao jeftiniji, ekološki prihvatljiviji način proširenja svoje garderobe.

Ali koliko god bili uzbuđeni što ćete nositi svoju sljedeću rabljenu robu, važno je da je prvo pravilno dezinficirate. To je zato što odjeća zapravo može biti važan rezervoar za mnoge zarazne bolesti. Koža je prirodno prekrivena milijunima bakterija, gljivica i virusa, zajednički poznatih kao mikrobiom kože. To znači da svaki odjevni predmet koji nosimo dolazi u bliski kontakt s ovim mikrobima.

Mnogi mikrobi koji redovito zovu mikrobiom kože domom uključuju bakterije Staphylococcus (koja uzrokuje infekcije stafilokokom), Streptococcus (bakterije iza strep A), gljivice kao što je Candida i viruse kao što su humani papiloma virus (koji uzrokuje HPV).

Mikrobiom kože svake osobe jedinstveno je prilagođen njoj. Ono što je normalno i bezopasno za jednu osobu, drugoj može uzrokovati bolest.

Rizik od infekcije rabljenom odjećom

Odjeća je dobro poznati prijenosnik mnogih uzročnika bolesti. To znači da se bakterije iz jedinstvenog mikrobioma kože vlasnika originalne odjeće i dalje mogu naći na rabljenoj odjeći ako predmeti nisu očišćeni prije prodaje. To također znači da se sve infekcije ili patogeni koje su možda imali kad su posljednji put nosili odjeću još uvijek mogu pronaći tamo.

Istraživanje je pokazalo da odjeća može sadržavati mnoge zarazne patogene – uključujući bakterije kao što je Staphylococcus aureus (koja uzrokuje infekcije kože i krvi), bakterije kao što su Salmonella, E coli, norovirus i rotavirus (koji mogu uzrokovati temperaturu, povraćanje i proljev) i gljivice koje može uzrokovati atletsko stopalo i lišajeve. Istraživanje rabljene odjeće, koja se prodavala na tržnici u Pakistanu, otkrilo je prisutnost Bacillus subtilus i Staphylococcus aureus u mnogim uzetim uzorcima. Ove bakterije mogu uzrokovati infekcije kože i krvi. Paraziti koji mogu izazvati infekcije kože (kao što su dermatitis i šuga) također su pronađeni na rabljenoj odjeći.

Kožni mikrobi mogu živjeti na aminokiselinama u znoju, kao i na lojnom ulju koje oslobađaju folikuli dlake i proteinima stanica kože, a sve se to taloži u odjeći kada je nosimo. I ne samo to, istraživanja pokazuju da mnoge patogene klice – poput E coli, Staphylococcus aureus i Streptococcus pyogenes – mogu preživjeti na odjeći mjesecima ako se drže na sobnoj temperaturi. Bakterije na pamučnoj odjeći ili odjeći od miješanih vlakana ostale su žive do 90 dana. Ali na poliesterskim tkaninama te su klice živjele čak 200 dana. Većina bakterijskih vrsta bolje je preživjela u tkaninama kada je vlažnost zraka bila visoka. To sugerira da bi odjeću trebalo skladištiti u suhom okruženju kako bi se smanjio rast bakterija. Iako je teško reći koliki je vaš rizik da se zapravo zarazite nekom bolešću (budući da do danas nije provedena studija), ljudi koji su imunokompromitirani vjerojatno su izloženi najvećem riziku. Ako imate oslabljen imunološki sustav, trebali biste biti posebno oprezni prije nošenja rabljenih proizvoda.

Kako pravilno prati rabljenu odjeću?

Većina mikroba treba vodu za rast. Područja kože koja su sklona vlaženju – kao što su pazusi, stopala i genitalna područja – imaju najveći broj i najrazličitije vrste mikroba.

Tkanina koja je došla u dodir s tim područjima bit će najviše kontaminirana. Osim tjelesnih tekućina, odjeća također može biti kontaminirana tragovima ostataka hrane. To također može poslužiti kao izvor rasta za sve prisutne bakterije ili gljivice. Zbog toga je pranje rabljene odjeće tako važno za sprječavanje rasta bakterija i smanjenje rizika od infekcije.

Jedna studija o rabljenoj odjeći kontaminiranoj parazitom šuge čak je otkrila da pranje odjeće eliminira sve prisutne parazite. Novokupljenu rabljenu odjeću preporuča se prati deterdžentom na temperaturi od oko 60°C. Ovo ne samo da će očistiti svu prljavštinu s odjeće, već će također ukloniti klice i inaktivirati patogene. Hladna voda neće djelovati tako dobro da se riješite patogena unutar odjeće. Dakle, ako pranje na visokoj temperaturi nije moguće, upotrijebite sredstvo za dezinfekciju rublja da ubijete sve prisutne bakterije. Trebali biste pokušati u početku prati rabljenu odjeću odvojeno od običnog rublja kako biste smanjili unakrsnu kontaminaciju odjeće. Namakanje rabljene odjeće u zasebnoj zdjeli ručno vruće (ne kipuće) vode s antibakterijskim deterdžentom za pranje rublja na dva do tri sata trebalo bi eliminirati sve prisutne patogene. Potom slijedi redovno pranje u stroju.

Kako biste bili još sigurniji da ćete ukloniti sve preostale bakterije, vruća sušilica rublja ili tretman glačalom na paru (opet, oko 60°C ako vaša tkanina to dopušta) vrlo su učinkoviti u ubijanju bakterija, virusa i parazita. Iako mnogi prodavači rabljene odjeće kažu da peru odjeću prije prodaje, nikad ne možete biti previše sigurni. Zbog toga je dobra ideja oprati svu rabljenu odjeću koju kupite bez obzira na to. Vjerojatno je također dobra ideja oprati svu novu odjeću koju kupite prije nošenja.

Izvor: Science Alert

Komentari