Učiteljica otkriva ‘stvarno očit’ razlog zašto tinejdžeri više ne čitaju. Nisu samo telefoni u pitanju

60
čitanje

Studije pokazuju da djeca ovih dana provode puno manje vremena čitajući. Godine 2020. 42% 9-godišnjaka reklo je da čitaju iz zabave gotovo svakodnevno, što je pad od 52% u odnosu na 2012. godinu. Sedamnaest posto 13-godišnjaka svakodnevno čita iz zabave, što je pad od 27% u odnosu na 2012. Među 17- godišnjacima, 19% kaže da čitaju iz zabave, što je pad od 31% u odnosu na 1984.

Sa sigurnošću se može reći da je moderna tehnologija veliki razlog zašto djeca ne čitaju toliko. Nedavno izvješće pokazalo je da tinejdžeri u prosjeku provode 8 sati i 39 minuta dnevno pred ekranima, u usporedbi s 5 i pol sati za djecu u predtinejdžerskoj dobi. Stoga nije ni čudo što nemaju više vremena otvoriti knjigu. Srednjoškolska profesorica na TikToku koja se zove StillATeacher nedavno je pokrenula tu temu sa svojim razredom, a prestali su čitati iz zabave na kraju srednje škole.

“Dakle, čak i oni koji su strastveni čitatelji serijala o Percyju Jacksonu u četvrtom i petom razredu padaju“, kaže učiteljica. “Iskreno govoreći, postoji mnogo razloga da prestanete rekreativno čitati, poput povećanog pritiska unutar i izvan škole, želje da više vremena provodite u druženju i, naravno, telefoni.”

Ali učiteljica kaže da postoji očit razlog “točno ispred naših lica”: odrasli. “Odrasli su toliko spustili ljestvicu koliko biste trebali čitati kao tinejdžer da se ljestvica ne može pronaći”, nastavila je. “Mnogi su edukatori koji misle da ne biste trebali podučavati cijele knjige jer ih djeca jednostavno neće čitati.”

“Predavala sam u školama u kojima se učenje romana zapravo obeshrabruje”, nastavila je. „Vodim razgovore s učiteljima u drugim sadržajnim područjima koji kažu da oni sami nikad ne čitaju knjige, da ne misle da je to važno za dugoročni uspjeh učenika. Sve ovo rečeno, nije posve iznenađujuće da srednjoškolci ne žele čitati.”

Kako čitanje koristi djeci?

Značajno smanjenje broja djece koja čitaju iz zabave znači da će mnogi propustiti nevjerojatne dobrobiti redovitog uvijanja uz dobru knjigu. Studije pokazuju da djeca koja čitaju iz užitka uživaju u poboljšanoj kognitivnoj izvedbi, razvoju jezika i akademskom uspjehu. Čitanje je također povezano s manje problema s mentalnim zdravljem, manje vremena provedenog ispred ekrana i više sna. Nalazi pokazuju da djeca imaju optimalnu korist od čitanja kada to rade oko 12 sati tjedno.

“Zaboravili ste empatiju”, dodao je jedan komentator. “Ljudi koji čitaju bolji su u suosjećanju jer se mogu staviti u tuđu kožu i učiti o različitim perspektivama, ljudima, kulturama, iskustvima.”

StillATeacher je iz prve ruke vidjela ove nevjerojatne prednosti.

“Ali kažem, šačica djece koju učim, a koja čitaju, drugačije je građena. Djeca koja čitaju imaju jače vještine kritičkog razmišljanja, više uspjeha u svim akademskim područjima i, iskreno, samo jači osjećaj sebe. Jer čitanje vam pomaže da shvatite tko ste kao osoba”, rekla je učiteljica.

Pad čitanja mladih je ozbiljan problem koji se mora riješiti. Dakle, sjajno je što je učiteljica iskoristila svoju platformu na TikToku kako bi na nju skrenula pažnju javnosti. Zanimljivo, kaže da je TikTok jedna od rijetkih platformi koja djecu potiče na čitanje.

“I iskreno, hvala bogu za BookTok jer mislim da je to jedan od rijetkih pokretača adolescentskog čitanja koji još postoji”, zaključila je svoju objavu. “Nije li to tužno? To ne rade škole, već TikTok. Ovdje moramo preokrenuti priču.”

Izvor: Upworthy

Komentari