Top 5 lokacija na kojima su snimani filmovi u Opatiji

193

Opatija je u svojoj novijoj povijesti, jer ne zaboravimo da je prvi nijemi film, pod redateljskom palicom braće Lumière snimljen tek 1895. godine, točnije pred 120 godina, bila dostojna kulisa za snimanje više nezaboravnih filmova različitih žanrova.

Prvi film, naziva „Isadora“ sniman je 1968. godine, a govori o životu Isadore Duncan, slavne plesačice američkog porijekla. Žena nevjerojatnog senzibiliteta i omiljena zbog posebnog načina plesa kojim se proslavila diljem svijeta. Stradala je nesretnim slučajem jednog rujanskog popodneva u Nici. Udavila se dugačkim svilenim šalom kojeg je nosila oko vrata i koji se omotao oko kotača dvosjeda u kojem se je vozila sa svojim prijateljem. Njena neobična i tragična pogibelj ušla je u povijest, a Isadoru Duncan i danas smatraju majkom suvremenog plesa. Plesala je bosonoga, omotana u grčku togu i s dugačkim šalom oko vrata. Miss Duncan za svog života  rado je boravila u Opatiji, gdje je ranije dolazila sama, a kasnije sa svojim suprugom, ruskim pjesnikom Sergejom Jesenjinom te obično odsjedala u luksuznoj vili Amalija, u sklopu slavnog hotela Kvarner. U svojim memoarima napisala je da je, kada je prvi puta s 24 godine boravila u Opatiji, očarano gledala u palme, a njihovo njihanje na vjetru inspiriralo ju je da u svoju koreografiju uvrsti podrhtavanje ruku, ramena, prstiju i grudi, po čemu je njen ples postao poznat. Danas se u opatijskom parku vile Angioline nalazi i spomenik Isadori Duncan, rad akademske kiparice Tatjane Kostanjević. I može li biti išta logičnije nego da se film o velikoj Isadori snima upravo u Opatiji? Film opisuje život ove velike umjetnice, govori o njenom uspjehu, ljubavnim vezama, braku s Jesenjinom i tragedijama koje su joj obilježile život, među kojima je najveća smrt dvoje djece. Glavnu ulogu glumila je poznata engleska glumica Vanessa Redgrave te njome ostvarila brojna priznanja i bila nominirana za brojne nagrade. Film je režirao Karel Reisz, britanski redatelj, a Opatija je predstavljala glavnu lokaciju za snimanje filma. Mediteransko okruženje i opatijski parkovi, kao i otmjeni interijeri austrougarskih vila, kao mjesto radnje predstavljali su savršenu kulisu filma, što je u ono vrijeme Opatiji u svijetu donijelo veliku reputaciju. Film možete pogledati na OVOJ poveznici.

U Opatiji je 2013. godine, sniman film „Diana“. Pogađate riječ je o još jednoj izuzetoj ženi, miljenici svijeta, također tragično preminuloj princezi Diani. Film govori o posljednje dvije godine njenog života, s Naomi Watts u glavnoj ulozi. Film je sniman na nekoliko lokacija u Europi, a snimanje u Opatiji odvijalo se u poznatim opatijskim hotelima i vilama, uglavnom zbog luksuzne arhitekture, kako bi se dočarao ambijent u kojem je Diana provodila svoj život, unatoč privatnim teškoćama i jednostavnosti kojoj je naginjala. Film je režirao Oliver Hirschbiegel, njemački redatelj, poznat po filmu „Pad trećeg Reicha“. Također, imao je svoju premjeru na Venecijanskom filmskom festivalu. Uz romantičnu i glamuroznu Opatiju, Venecija je bila idealna za premijeru filma koji se bavi temama slave, ljubavi, neshvaćanja i osobnim traumama, koje su bile sveprisutne u životu princeze Diane.

I još jedan film, čiji naziv nosi žensko ime i priču, „Na putu s Elzom“, njemački je film sniman 2013. godine u Opatiji. Jednim manjim dijelom snimanje se odvijalo na lokacijama u Istri, u Rovinju, Plominu i Puli, a potom se filmska ekipa uputila u Lovran, Volosko i Opatiju. Film započinje pričom o putovanju koje počinje u Njemačkoj, a završava u Opatiji, koja je ujedno prikazana kao konačno odredište glavnih likova. Glumačka ekipa bila je mješovitog sastava, pa su tako uz Michaela Maya, Ulrike C. Tscharre i Alicie von Rittberg u film glumile i naše domaće snage, Goran Grgić, Sven Medvešek i Alain Blažević. Film je režirala spisateljica i redateljica iz Njemačke, Bettina Woernle. Naročito su upečatljive bile scene snimane u Voloskom. Tako je Mandrać pretvoren u restoran na otvorenom, a inače omiljen caffe bar Vološćica poslužio je za snimanje scena noćne clubbing zabave i ludog disco provoda. Nezaboravne vanjske scene snimane su u opatijskim parkovima.

Sa svojom očaravajućom estetikom, povijesnom i otmjenom arhitekturom, prelijepim prirodnim pejzažima, plavetnilom mora i zelenilom parkova, koje rese egzotične vrste stabala i biljaka, a cvjetovi kamelije daju poseban romantičan pečat, Opatija nudi sjajnu scenografiju za filmove koji govore o životnim pričama velikana i slavnih protagonistica. Ali isto tako može biti i atraktivna lokacija za snimanje dinamičnih, „bondovskih“ filmova i serijala. Pa je tako ovdje snimana kriminalistička serija „Crossing Lines“, s Donaldom Sutherlandom i Goranom Višnjićem u glavnim ulogama. Brojne scene snimane su u Opatiji, ali filmska ekipa potegnula je i do Rijeke, Lovrana, Mošćeničke Drage, Voloskog, Rovinja i Bala. Priča je to o specijalnom timu formiranom pri Međunarodnom kaznenom sudu koji istražuje zločine koji prelaze europske granice. Zadatak im je pronalaziti kriminalce, loviti ih i privoditi pravdi. U seriji ima dosta oružja, okršaja i pucačine, pa su tako posebno atraktivne bile scene pucnjave na krovu hotela Imperial. Seriju, koja ima tri sezone i broji 34 epizode, kreirali su i izvršno producirali Edward Allen Bernero i Rola Bauer. Iako je premijerno prikazana u lipnju 2013. na NBC-u, u Sjedinjenim Američkim Državama, veću je popularnost postigla kod gledatelja na međunarodnom tržištu. Dakle, o ukusima, pa i o onim filmskim, ne treba raspravljati. Seriju danas možete pogledati na streaming servisu Prime Video.

Još jedna serija nabijena adrenalinom snimana je nedavno u Opatiji. Filmska ekipa serije „Šakal“, 2024. godine svoje mjesto radnje pronašla je na Kvarneru, uglavnom u Opatiji, Lovranu i Rijeci. Radnja serije prati priču o profesionalnom ubojici, što je vrlo intrigantna tema, jer ih uglavnom zamišljamo kao totalne coolere, decentne ljude iz susjedstva, za koje nikada ne bismo rekli da rade to što rade. Tog profesionalnog ubojicu, poznatijeg pod imenom Šakal,  koji je prema scenariju istreniran i naručen za ubojstvo važnog političara, glumi Eddie Reddmayne, a u glumačkoj ekipi pridružuju mu se: Lashana Lynch, Ursula Corbero, Charles Dance i Richard Dorme. Seriju su režirali Brian Kirk, Antony Philipson, Paul Wilmshurts i Anu Menon. Serija je suvremena adaptacija istoimenog romana Fredericka Forsytha napisanog 1071. godine, a premijerno prikazana 7. studenog 2024., na Sky Atlanticu u Ujedinjenom Kraljevstvu i na Peacocku u SAD-u. Kritike su pozitivne, osobito za izvedbu Eddieja Redmaynea i izuzetno napetu radnju, koja, prema riječima samih kritičara „ostavlja bez daha“. Ako želite pogledati seriju li neke njene epizode i tako raspoznati mjesta snimanja, na kojima ste možda nedavno pili kavu, šetali opatijskim parkom ili jogirali duž Lungomara, onda je potražite na Sky Showtime streaming servisu.

Već godinama u svijetu postoji filmski turizam koji privlači rijeke turista. U našem slučaju Dubrovnik je najbolji primjer kako takve destinacije, zahvaljujući filmovima poput Game of Thrones, mogu biti popularne i posjećene tijekom cijele godine. Zamislite turističku turu po Opatiji, gdje je snimana „Isadora“, koja uz dobar storytelling vodi na mjesta gdje je ona stvarno boravila, ali i na lokacije na kojima su snimani filmski setovi. Ili posjet filmskoj lokaciji na krovu hotela Imperial uz scenu pucnjave, kako su to na setu radili Goran Višnjić i Donald Sutherland. Naravno, metci ne bi bili pravi, ali doživljaj bi zasigurno bio. Kao i doživljaj plesnih pokreta velike Miss Duncan, na koje podsjeća njihanje grana opatijskih palmi.

 

Tekst: Dunja Pavešić

Komentari