Postoji svjetlo koje se nikada ne gasi… pa, gotovo nikad.
Od izuma komercijalnih žarulja u kasnom 19. stoljeću, jedna je žarulja nadmašila sve ostale. 2025. godine mogla bi ući u 124. godinu radnog vijeka.
Kada je točno proizvedena žarulja od 60 W i godina kada je prvi put upaljena malo je nejasno, ali prema Guinnessovim svjetskim rekordima, takozvana Centennial Light žarulja ima najduži životni vijek.
Trenutno baca slab narančasti sjaj u kalifornijskoj vatrogasnoj postaji, poput sretnog ‘noćnog svjetla’ koje se rijetko gasilo tijekom svih godina života.
Iluminacija koja je u tijeku dokaz je snage i dugovječnosti prvih svjetskih komercijalnih žarulja, a već mnogo godina gori na internetskoj kameri uživo kako bi je svi mogli vidjeti. Prema članku New Yorkera iz 2016., žarulja je nadživjela tri moderne web kamere.
Godine 2015. Zaklada vatrogasaca iz Livermorea proslavila je stogodišnjicu paljenja za više od milijun sati rada.
Godine 2021. inženjer po imenu Martin Kykta, predsjednik MAK Electro-Optics, proučavao je anatomiju žarulje Centennial i predvidio da bi mogla trajati još jedno stoljeće, ako nastavi emitirati 4 vata ili manje.
Uporni izvor svjetlosti postao je poznat 1970-ih kada ga je novinska istraga za Herald News bacila u izbor za žarulju s najdužim gorućim svjetlom na svijetu.
Prema lokalnim pričama, žarulja je prvi put donirana vatrogasnom domu u Livermoreu u Kaliforniji 1901. godine, a iako je mijenjala lokaciju nekoliko puta tijekom desetljeća, žarulja je još uvijek u lokalnoj vatrogasnoj postrojbi.
U izvješću iz 1972. tvrdi se da je žarulja ‘zasvijetlila’ 1902., ali službeni Guinnessov svjetski rekord navodi da gori od 1901.
Isključivala se samo kad je bilo potrebno ili slučajno.
“Ostavljena je uključena 24 sata na dan da razbije tamu kako bi dobrovoljci mogli pronaći put”, rekao je zapovjednik livermoreskih vatrogasaca novinaru Mikeu Dunstanu za članak Herald Newsa iz 1972. godine.
“Nikada nije bila isključena, osim otprilike tjedan dana kada su ljudi iz WPA predsjednika Roosevelta preuredili vatrogasni dom ’30-ih i nekoliko puta kada smo imali nestanak struje.”
Danas su žarulje sa žarnom niti poznate po kratkom vijeku trajanja, ali djelomično je to zato što se redovito pale i gase, što volframovu žicu izlaže brzom širenju i skupljanju.
Centennial žarulju izradila je tvrtka Shelby, a sadrži ugljičnu nit koja se ne troši tako lako kao volfram. Čak i dalje, volfram je postao favorit za žarulje u 20. stoljeću, jer je mogao tolerirati izloženost kisiku bolje od ugljika.
Shelby žarulja je ručno puhana, a njena debela ugljična žica čuva se na sigurnom u vakuumu, gdje održava stabilan niskovatni sjaj.
Nitko još ne zna mogu li LED žarulje nadmašiti Shelby žarulje, ali danas se kaže da prosječno LED svjetlo traje do 50.000 sati, što je gotovo šest godina. Čak i ako traju do 100.000 sati, to je nešto više od desetljeća svjetlosti.
Trebat će puno više od toga da se natječe sa Centennial žaruljom.
Izvor: Science Alert
Komentari