Najnoviji trik protiv akni na TikToku mogao bi vas dovesti u ozbiljnu opasnost od raka

51
akne

Društvene mreže pune su upitnih savjeta. Ali jedan od najnovijih trikova za njegu kože koji neki korisnici dijele na internetu ozbiljno je zabrinjavajući. Neki kreatori sadržaja na TikToku tvrde da će vam opekline od sunca ili boravak u solariju pomoći da se riješite akni.

Dok se prirodna sunčeva svjetlost i UV zračenje već dugo koriste za liječenje kožnih bolesti, dokazi pokazuju da ove tehnike nisu učinkovite kada se radi o liječenju akni. Da ne spominjemo da rizici od pretjeranog izlaganja UV zračenju daleko nadmašuju sve prednosti koje biste mogli vidjeti u izgledu svoje kože.
Fototerapija je medicinski tretman koji uključuje izlaganje kože sunčevoj svjetlosti ili UV zračenju u kontroliranom okruženju. Često se koristi za liječenje psorijaze i ekcema u slučajevima kada drugi tretmani nisu djelovali ili ako drugi tretmani nisu kompatibilni za pacijenta. Istraživanja pokazuju da fototerapija može pomoći u smanjenju upale i potisnuti imunološki odgovor kože – oba ključna čimbenika u razvoju ovih stanja. Međutim, važno je napomenuti da se ovaj postupak izvodi u kliničkom okruženju gdje se doze zračenja koje se koriste na koži precizno kontroliraju kako bi se štetni učinci izlaganja UV zračenju sveli na minimum. Također se provode testovi prije tretmana kako bi se smanjio rizik od opeklina. Ali u slučaju akni, malo je dokaza da je izlaganje UV zrakama korisno. Jedna retrospektivna kohortna studija iz 2023. na 19 939 sudionika, koja je promatrala njihovih prethodnih šest godina izloženosti UV zračenju, otkrila je da je dugotrajna izloženost relativno niskim razinama UVB (vrsta nevidljivog zračenja koje emitira sunce) svaki dan (oko jedan sat) povezano sa smanjenim rizikom od umjerenih do teških akni u mladih odraslih osoba.

No studija je imala mnogo ograničenja. Točne doze UV ​​zračenja kojima su sudionici bili izloženi nisu izravno izmjerene. Umjesto toga, izračun se temeljio na podacima o lokaciji i vremenskim prilikama kako bi se razumjelo koliko su sunčeve svjetlosti sudionici bili izloženi. Ova studija također nije razmatrala negativne implikacije izloženosti. Studije na stanicama ljudske kože također su pokazale neke potencijalne koristi od UVB zraka – uključujući ubijanje Propionibacterium acnes, bakterije za koju se smatra da je odgovorna za akne. Ali ove dobrobiti pokazane su samo u stanicama i nikada nisu ponovljene u studijama na ljudima. Većina tih studija također je zaključila da je svaki koristan učinak vjerojatno bio minimalan i nedostatan za terapeutsku upotrebu – posebno uzimajući u obzir negativne nuspojave UV zračenja. Narativni pregled iz 2023. svih studija provedenih o izlaganju suncu i aknama između 1992. i 2022. otkrio je da izlaganje UV zračenju vjerojatno neće poboljšati simptome akni. A u nekim slučajevima može pogoršati akne. To može biti zato što izlaganje UVB zračenju može aktivirati imunološke stanice koje pogoršavaju upalu koju uzrokuju akne i povećavaju proizvodnju sebuma – poznati faktor rizika za akne.

Rizici od opeklina od sunca

Ne samo da nema dokaza da sunce može liječiti akne, već postoje i mnoge dobro proučene loše strane izlaganja suncu – poput znatno povećanog rizika od raka kože.
Studije pokazuju da čak i samo jedna pojava opeklina od sunca u djetinjstvu ili adolescenciji može udvostručiti šanse za razvoj raka kože kasnije u životu. Rizik od razvoja raka kože povećava se što češće izgorite na suncu. To je zbog činjenice da izlaganje UV zračenju uzrokuje značajno oštećenje DNK u stanicama naše kože. Izlaganje UV zračenju također značajno pridonosi preranom starenju kože. To je zato što oštećuje kolagen i elastin u koži što može dovesti do opuštenosti i bora.

Prilikom izlaska na sunce važno je:

Koristiti kremu za sunčanje širokog spektra s najmanje SPF 30 – ponovno nanesite svaka dva sata ili nakon plivanja ili znojenja.
Potražiti hladovinu, osobito tijekom najviše sunčanih sati (obično od 10 do 16 sati).
Nositi zaštitnu odjeću, uključujući šešire sa širokim obodom i sunčane naočale koje štite od UV zraka.
Trenutačno su najučinkovitiji lijekovi za akne koji se mogu kupiti u ljekarni ili koje će vam prepisati liječnik. Teške akne mogu se liječiti oralnim antibioticima koji imaju protuupalni učinak. Izotretinoin se također može propisati. Ovo je sintetski derivat vitamina A. Smanjuje masnoću u koži (sebum), neravnine i količinu bakterija koje uzrokuju akne u koži. Izotretinoin je vrlo učinkovit u uklanjanju lezija od akni (za 85 posto u jednoj studiji nakon četiri mjeseca korištenja). Samo oko jedne četvrtine pacijenata koji ga koriste zahtijeva drugi ciklus liječenja.

Iako su ovi tretmani učinkoviti, zabrinutost oko nuspojava lijeka (tj. promjena raspoloženja) može biti razlog zašto neki ljudi koji pate od akni traže alternativne tretmane. Ali nedavna studija na više od 30 000 pacijenata koji primaju izotretinoin nije otkrila povezanost s izotretinoinom i promjenama raspoloženja, što sugerira da je ova nuspojava izuzetno rijetka. Važno je napomenuti da svatko kome su propisani lijekovi protiv akni treba biti oprezan kada izlazi na sunce. Izotretinoin i tetraciklini (klasa antibiotika) mogu djelovati kao fotosenzibilizatori, uzrokujući još veća oštećenja kada je koža izložena suncu. Jedna je studija objavila da je između 20-40 posto pacijenata s aknama koji su uzimali uobičajenu vrstu tetraciklina doživjelo fotoosjetljivost. Zbog toga je važno koristiti kremu za sunčanje kada izlazite van za sunčanih dana. Ne samo da će zaštititi vašu kožu i smanjiti rizik od raka kože, neki dokazi također pokazuju da upotreba kreme za sunčanje može koristiti osobama s aknama smanjenjem upale u stanicama kože i smanjenjem fotoosjetljivosti. Općenito, već postoji nekoliko učinkovitih i sigurnih opcija za liječenje akni. Ako razmišljate o korištenju sunca ili solarija za liječenje jer smatrate da trenutno liječenje ne djeluje, važno je razgovarati sa svojim liječnikom umjesto da se izlažete riziku od komplikacija.

Izvor: Science Alert

Komentari