Manje je vjerojatno da će se žene liječiti nego muškarci – Pročitajte zašto

100
žena bolovi

U rezultatu koji će zvučati poznato mnogim ženama, novo istraživanje otkrilo je goleme razlike u načinu na koji se liječi bol.

Žene koje su otpuštene s odjela hitne pomoći u Izraelu i SAD-u daleko je manje vjerojatno da će dobiti recept za lijekove protiv bolova od muškaraca, čak i kada se liječe od potpuno istih bolesti ili kada su njihovi prijavljeni rezultati boli bili potpuno isti.

Od 17.576 pacijenata u jednom skupu podataka, oko 47 posto muškaraca poslano je s receptom za analgetik, u usporedbi sa samo 38 posto žena.

To je, prema timu predvođenom psiholozima Mikom Guzikevitsom s Hebrejskog sveučilišta u Jeruzalemu i Tomom Gordon-Heckerom sa Sveučilišta Ben-Gurion u Negevu u Izraelu, bilo dosljedno u svim dobnim skupinama i bolestima te spolu liječnika koji su propisivali lijekove, otkrivajući alarmantnu spolnu pristranost u tome koliko se ozbiljno shvaćaju ženske pritužbe.

“Tvrdimo da pacijentice primaju manje tretmana protiv bolova nego što bi trebale, što može negativno utjecati na njihovo zdravlje”, pišu istraživači u svom radu.

“Ova otkrića naglašavaju kritičnu potrebu za rješavanjem psiholoških predrasuda u zdravstvenim ustanovama kako bi se osiguralo pravedno i učinkovito liječenje za sve.”

Istraživanja posljednjih godina otkrila su alarmantnu pristranost u načinu na koji svijet doživljava bol žena. Laici će vjerojatnije misliti da žene preuveličavaju svoju bol nego muškarci i smatraju da žene s grimasama doživljavaju manje boli od muškaraca sa sličnim izrazima lica.

Mnoga su istraživanja pokazala da se žene koje prijavljuju bol percipiraju kao histerične, emotivne, umišljaju stvari ili čak lažu. A to bi mogao biti veliki problem kada se transmutira u medicinsko okruženje.

Istraživanje je pokazalo da žene koje prijavljuju kroničnu bol imaju veću vjerojatnost da će im se dijagnosticirati mentalno zdravstveno stanje. Žene duže čekaju na liječenje u hitnoj pomoći. Manje je vjerojatno da će ženama biti propisani postoperativni lijekovi protiv bolova. I višestruke studije su otkrile da liječnici smatraju da su žene manje, a muškarci više, pouzdani kada prijavljuju bol, često na temelju anketa i virtualnih pacijenata.

Guzikevits, Gordon-Hecker i njihovi kolege željeli su ispitati stvarne ishode u kliničkim okruženjima, pa su napravili studiju anonimiziranih podataka pacijenata iz bolnica u SAD-u i Izraelu. Promatrali su čimbenike kao što su dob i spol pacijenta, razina prijavljene boli i dijagnosticirana bolest, koliko često je pacijent posjećivao odjel hitne pomoći i što mu je propisano.

Njihovi podaci uključivali su ukupno 21.851 pacijenata koji su se javili u bolnicu zbog bolova, a rezultati su bili zapanjujući.

“Kroz ove skupove podataka pojavljuje se dosljedan spolni disparitet”, pišu istraživači.

“Manje je vjerojatno da će pacijenticama biti propisani lijekovi za ublažavanje bolova u usporedbi s muškarcima, a ta razlika postoji čak i nakon prilagodbe prema prijavljenim rezultatima boli pacijenata i brojnim varijablama pacijenata, liječnika i odjela hitne pomoći.”

Ova razlika u liječenju ne može se povezati ni s jednom drugom varijablom osim spolom pacijenta, otkrili su istraživači. S obzirom na obilje studija koje pokazuju veliku razliku u načinu na koji se bol žena i muškaraca percipira, istraživači su mogli samo zaključiti da je razlog za ovu razliku pristranost.

U daljnjem testu tim je 109 pružatelja zdravstvenih usluga predstavio scenarij koji opisuje pacijenta s jakom boli u leđima, koju je pacijent ocijenio 9 od 10. Razlikovao se samo spol pacijentice, dok su svi ostali detalji scenarija bili identični. Kad je pacijent bila žena, sudionici su intenzitet boli u prosjeku ocijenili nižim (72 od 100) nego kad je pacijent bio muškarac (80 od 100).

Istraživači su također primijetili da postoje neke studije koje nisu pronašle pristranost. Ta su istraživanja provedena na pacijentima s opipljivim, fizičkim izvorom boli, poput slomljene kosti ili infekcije. Za one studije u kojima je pronađena pristranost, izvor prijavljene boli manje je opipljiv – bol u trbuhu ili glavobolja.

Istraživači sugeriraju da bi kompjuterizirani alati za izvješćivanje o odlukama koji pomažu u propisivanju lijekova protiv bolova i edukaciji zdravstvenih djelatnika o rodnoj pristranosti mogli pomoći u rješavanju ovog tekućeg problema i osigurati bolje zdravstvene ishode za sve pacijente.

“Poznato je da neadekvatno liječenje boli dovodi do nepotrebne patnje i štetnih učinaka na zdravlje, a također nosi i troškove za javno zdravlje koji se mogu spriječiti”, pišu istraživači u svom radu.

“Ovo istraživanje pruža snažne dokaze o spolnoj pristranosti pružatelja zdravstvenih usluga u odnosu na pacijentice u upravljanju boli. Identificirali smo stereotipnu percepciju boli kod žena kao jedan od potencijalnih mehanizama na kojima se temelji pristranost.

Ova otkrića pridružuju se rastućim dokazima o diskriminaciji žena u medicinskom sustavu i u drugim područjima. Nedovoljno liječenje boli žena ima neposredne implikacije na zdravstveni sustav i široke implikacije na stav društva prema ženskoj boli.”

Izvor: Science Alert

Komentari