U redu, priznajemo da je ovo nešto što se s pouzdanjem svrstava u kategoriju “problema prvog svijeta”, ali ipak je problem. Onaj koji može biti prilično iritantan za nekoga tko se žuri ili je bacio pogled na vrijeme osvijetljeno na perilici rublja. Za one s modernijom perilicom rublja ili one koji koriste praonicu rublja, nakon što se perilica napuni i pokrene, prikazuje koliko će vremena proći prije nego što pranje bude gotovo.
To je iluzija koju su osmislili proizvođači perilica rublja kako bi uništili nadu svih onih koji se usude prati svoju odjeću u perilici. U redu, to je možda malo pretjerano. Jedna osoba, frustrirana lažima koje joj je rekla perilica rublja, odlučila je pitati, a sama kraljica rublja Melissa Pateras odgovorila je. Ispada da nema zavjere i da ne gubimo svi kolektivno razum.
Iako se može činiti kao da perilice rublja koriste proizvoljno odabrane brojeve za prikaz preostalog vremena pranja, zapravo postoji vrlo logičan razlog za to. Odgovor nije da perilice drugačije broje minute ili da brojevi uopće nisu minute. Razlog se čini prilično jednostavnim – ljudska pogreška. Prema Pateras, previše punimo perilice rublja što uzrokuje da ponovno izračunaju koliko će vremena biti potrebno za pranje rublja. “Vrijeme koje vidite kada zatvorite vrata i odaberete ciklus samo je procjena. Naivno nagađanje s nadom. To je u osnovi procjena količine rublja i izjava: ‘Pričekajte, bit ćemo ovdje neko vrijeme.’“
Većina novijih perilica rublja koristi senzor opterećenja kako bi odredila veličinu rublja i na temelju toga perilica će prilagoditi razinu vode i vrijeme ciklusa. Početno procijenjeno vrijeme temelji se na prosječnom opterećenju, ali ako je ono što stavite teže ili prljavije, može se dodati dulje vrijeme miješanja, ispiranja ili centrifuge kako bi se osiguralo da je rublje pravilno očišćeno i da ga ne morate stalno iznova prati”, kaže ona.
Dakle, možda minute i nisu prave minute. To su procjene koje se samo produžuju ovisno o tome koliko odjeće stavite u perilicu rublja – ali to nije jedini razlog zašto se minute stalno produžuju. Perilice rublja također osjećaju razinu zaprljanosti, pa ako je nešto dodatno prljavo, pranje traje dulje. Vrsta deterdženta za rublje također je važna, prema riječima stručnjaka za pranje rublja.
„Ako koristite pogrešan deterdžent za svoju perilicu ili previše deterdženta ili omekšivača, to može stvoriti pjenu koja će zahtijevati prilagodbu vremena ciklusa ispiranja i centrifuge. Više deterdženta ne znači više čistoće, znači više vremena za ispiranje“, otkriva Pateras.
Što se tiče postavke “brzo pranje”, ne čini se tako brzo zahvaljujući tim izmišljenim minutama… da, vjerojatno je i tu došlo do preopterećenja perilice. “Ovo je odličan primjer. Oprali ste rublje na brzom pranju, a ovo punjenje je za otprilike jedan do tri lagano zaprljana predmeta. To je više ciklus osvježavanja. Dakle, ako pokušavate oprati redovito rublje koristeći brzo pranje, to će definitivno povećati vrijeme. Drugi razlog je pretrpavanje perilice. Gledala sam mnoge od vas kako gurate odjeću u bubanj kao da pakirate kofer pet minuta prije putovanja oko svijeta”, žali se Pateras.
Kako biste osigurali da vaša perilica rublja postigne što je moguće bliže prikazanom procijenjenom vremenu, edukatorica za pranje rublja savjetuje da ne punite bubanj više od 3/4 ili 75%. Objašnjava da svemu, uključujući vodu i deterdžent, treba prostor za slobodno kretanje tijekom ciklusa pranja. Pateras završava govoreći ljudima da odaberu pravi ciklus, da ne preopterećuju perilicu ili da ne koriste previše deterdženta – i perilica će raditi kako je predviđeno. Pateras završava video rekavši: “Vaša perilica rublja ne pokušava vas provocirati, samo pokušava preživjeti vaše navike pranja rublja.”
Izvor: Upworthy
Komentari