Jutarnja doza plave svjetlosti može nam pomoći da bolje spavamo u starijoj dobi

257
plavo svjetlo

Jutarnja doza plavog svjetla mogla bi pomoći starijim ljudima da bolje spavaju navečer, dajući im poticaj za dnevne aktivnosti sljedeći dan.

Istraživači sa Sveučilišta Surrey u Velikoj Britaniji proveli su eksperiment koji je uključivao 36 dobrovoljaca u dobi od 60 ili više godina, testirajući njihovu reakciju na dvosatne sesije plave i redovne bijele svjetlosti dva puta dnevno tijekom nekoliko tjedana

Fokus na starije osobe bio je namjeran: kako starimo, sve manje vremena provodimo vani, a više vremena izloženi umjetnom svjetlu, a naše stare oči također propuštaju manje plave svjetlosti. Ovi različiti čimbenici mogu utjecati na tjelesne cirkadijalne ritmove, a potom i na naše obrasce spavanja.

“Vjerujemo da je ovo jedna od prvih studija koja je proučavala učinke samoprimijenjene svjetlosne terapije na zdrave starije osobe koje žive neovisno, kako bi im se pomoglo pri spavanju i dnevnim aktivnostima”, kaže kronobiologinja Débora Constantino sa Sveučilišta Surrey.

Rezultati su bili zapanjujući: tretman plavim svjetlom prethodio je znatno boljoj kvaliteti sna i povećanju redovite dnevne aktivnosti. Međutim, to je vrijedilo samo za jutarnje doze.

Drugim riječima, vrijeme je ključno

Istraživači sugeriraju da jutarnje doze pomažu u treniranju naših dnevnih ritmova i uče tijelo kada treba biti budan, a time i kada spavati. Večernje doze, s druge strane, remete iste obrasce, što je i razlog zašto vaš telefon ili prijenosno računalo može doći s filtrom plave svjetlosti za večernju upotrebu.

“Jutarnje svjetlo obogaćeno plavom bojom možda je povećalo signal za budnost tijekom dana, povećavajući pritisak spavanja i homeostatsku želju za spavanjem navečer, čime se poboljšava konsolidacija sna”, pišu istraživači u svom objavljenom radu.

Studija je također pokazala da je izlaganje dnevnom svjetlu – izlaganje svjetlu većeg intenziteta ekvivalentno ambijentalnom svjetlu oblačnog dana – povećalo dnevnu razinu aktivnosti i značilo da su sudionici skloni ranije odlaziti u krevet. To se uklapa u ono što znamo o dnevnom svjetlu, koje ima više svjetla plave valne duljine i može poboljšati naše raspoloženje i razinu budnosti.

Ova ideja da bi terapija plavim svjetlom mogla biti korisna kako starimo također je prikazana u prethodnim studijama, iako su te studije obično uključivale starije osobe s demencijom koje su živjele u kontroliranim okruženjima. Ovo novo istraživanje više predstavlja test u stvarnom svijetu.

“Naše istraživanje pokazuje da pažljivo tempirana svjetlosna intervencija može biti moćan alat za poboljšanje sna i svakodnevne aktivnosti kod zdravih starijih osoba”, kaže kronobiolog Daan Van Der Veen sa Sveučilišta Surrey.

“Fokusiranjem na jutarnje plavo svjetlo i maksimiziranjem dnevnog izlaganja svjetlu, možemo pomoći starijim odraslim osobama da postignu mirniji san i održavaju zdraviji, aktivniji stil života.”

Izvor: Science Alert

Komentari