Grammy 2023: Beyoncé ušla u povijest, a Harry Styles osvojio Grammy za album godine

373

Beyoncé je osvojila rekordnu 32. nagradu Grammy, dok je Harry Styles osvojio Grammy za album godine na ovogodišnjoj svečanosti u Los Angelesu.

Beyoncé je ušla u povijest osvojivši nagradu za najbolji dance/elektronički album za svoj euforični plesni opus Renaissance. Time je prestigla mađarsko-britanskog dirigenta Georgea Soltija, čiji rekord od 31 Grammyja stoji više od 20 godina.

“Pokušavam ne biti previše emotivna”, rekla je zvijezda primajući svoju nagradu. “Pokušavam samo upiti ovu noć.” Zatim je zahvalila svojoj obitelji, uključujući i svom pokojnom ujaku Jonnyja, koji joj je pomogao u izradi odjeće za pozornicu prije nego što je postala poznata.

Beyoncé je ranije rekla da je njegova bitka s HIV-om utjecala na njezino zanimanje za plesnu glazbu i njezine povijesne veze s LGBTQ zajednicom, na Renaissance.

Unatoč svom uspjehu, Beyoncé je ponovno ostala bez željene nagrade za album godine

Do sada je četiri puta izgubila nagradu, ponajviše 2017. kada je pobijedio Adelin album 25. U to je vrijeme Adele iskoristila svoj govor kako bi rekla da je Beyoncé zaslužnija pobjednica (iako je zadržala trofej).

Ove je godine Harry Styles uzeo krunu, a glasači za Grammyja prepoznali su glatki, radijski pop njegove treće ploče Harry’s House. U svom je govoru britanska zvijezda umanjila važnost nagrade. 

Samara Joy proglašena je najboljom novom izvođačicom dok je Bonnie Raitt pripala nagrada za pjesmu godine za “Just Like That”.

U nastavku donosimo dobitnike Grammyja 2023:

Snimka godine (kategorija pjesme koja pored autora i izvođača podrazumijeva i tehničke zasluge)

“About Damn Time” — Lizzo

Album godine

Harry’s House — Harry Styles

Pjesma godine

“Just Like That” — Bonnie Raitt

Najbolji novi izvođač

Samara Joy

Najbolji videospot

All Too Well: The Short Film — Taylor Swift

Najbolji solistički pop nastup

“Easy on Me” — Adele

Najbolji pop duo/skupina

“Unholy” — Sam Smith & Kim Petras

Najbolji album tradicionalne pop glazbe

Higher — Michael Bublé

Najbolji album vokalne pop glazbe

Harry’s House — Harry Styles

Najbolja snimka dance/elektroničke glazbe

“Break My Soul” — Beyoncé

Najbolji album dance/elektroničke glazbe

Renaissance — Beyoncé

Najbolji album suvremene instrumentalne glazbe

Empire Central — Snarky Puppy

Najbolji rock album

“Broken Horses” — Brandi Carlile

Najbolji metal nastup

“Degradation Rules” — Ozzy Osbourne feat. Tony Iommi

Najbolji rock album

Patient Number 9 –  Ozzy Osbourne

Najbolja instrumentalna skladba

“Refuge” — Geoffrey Keezer

Najbolji aranžman, instrumental i a capella

“Scrapple from the Apple” — John Beasley

Najbolji aranžman, instrumenti i vokali

“Songbird (Orchestral Version)” — Vince Mendoza

Najbolji rap nastup

“The Heart Part 5” — Kendrick Lamar

Najbolji album melodičnog rapa

“Wait For U” — Future feat. Drake & Tems

Najbolja rap pjesma

The Heart Part 5″ — Kendrick Lamar

Najbolji rap album

Mr. Morale & the Big Steppers — Kendrick Lamar

Najbolji album latino popa

Pasieros — Rubén Blades & Boca Livre

Najbolji música urbana album

Un Verano Sin Ti — Bad Bunny

Najbolji album latino rocka ili alternative

Motomami — Rosalía

Najbolji tropski album latino glazbe

Pa’lla Voy — Marc Anthony

Najbolji američki roots nastup

“Stompin’ Ground” — Aaron Neville with the Dirty Dozen Brass Band

Najbolji nastup americane

“Made Up Mind” — Bonnie Raitt

Najbolji kompilacijski soundtrack

Encanto

Najbolji soundtrack za vizualne medije, uključujući televiziju i film

Encanto — Germaine Franco

Najbolji soundtrack za videoigre i druge interaktivne medije

Assassin’s Creed Valhalla: Dawn of Ragnarök — Stephanie Economou

Najbolja pjesma snimljena za vizualne medije

“We Don’t Talk About Bruno (iz animiranog filma Encanto)” — Lin-Manuel Miranda

Najbolji album komične izvedbe

The Closer — Dave Chappelle

Najbolji album mjuzikla

Into the Woods — Sara Bareilles, Brian d’Arcy James, Patina Miller i Phillipa Soo, glavni vokal; Rob Berman i Sean Patrick Flahaven, producenti (Stephen Sondheim, skladatelj i tekstopisac)

Najbolji R&B nastup

“Hrs & Hrs” — Muni Long

Najbolja tradicionalna R&B pjesma

“Plastic Off the Sofa” — Beyoncé

Najbolja R&B pjesma

“Cuff It” — Beyoncé

Najbolji album progresivnog R&B-ja

Gemini Rights — Steve Lacy

Najbolji R&B album

Black Radio III — Robert Glasper

Najbolji glazbeni film

Jazz Fest: a New Orleans Story — skupina glazbenika

Najbolji nastup alternativne glazbe

“Chaise Longue” — Wet Leg

Najbolji album alternativne glazbe

Wet Leg — Wet Leg

Najbolja rock pjesma

“Broken Horses” — Brandi Carlile

Najbolji solistički country album

“Live Forever” — Willie Nelson

Najbolji country duo/skupina

“Never Wanted to Be That Girl” — Carly Pearce & Ashley McBryde

Najbolja country pjesma

“‘Til You Can’t” — Matt Rogers & Ben Stennis, tekstopisci (Cody Johnson)

Najbolji country album

A Beautiful Time — Willie Nelson

Najbolji new age, ambijentalni jazz album

Mystic Mirror — White Sun

Najbolja solistička jazz improvizacija

“Endangered Species” — Wayne Shorter & Leo Genovese, soloist

Najbolji vokalni jazz album

Linger Awhile — Samara Joy

Najbolji instrumentalni jazz album

New Standards Vol. 1 — Terri Lyne Carrington, Kris Davis, Linda May Han Oh, Nicholas Payton i Matthew Stevens

Najbolji album velikih jazz ansambla

Generation Gap Jazz Orchestra — Steven Feifke, Bijon Watson, Generation Gap Jazz Orchestra

Najbolji album latin jazza

Fandango at the Wall in New York — Arturo O’Farrill & the Afro Latin Jazz Orchestra feat. the Congra Patria Son Jarocho Collective

Najbolja gospel pjesma

“Kingdom” — Maverick City Music i Kirk Franklin; Kirk Franklin, Jonathan Jay, Chandler Moore i Jacob Poole, tekstopisci

Najbolji gospel album

One Deluxe — Maverick City Music & Kirk Franklin

Najbolji album suvremene kršćanske glazbe

Breathe — Maverick City Music

Najbolji goslep roots album

The Urban Hymnal — Tennessee State University Marching Band

Najbolja američka roots pjesma

“Just Like That” — Bonnie Raitt

Najbolji americana album

In These Silent Days — Brandi Carlile

Najbolji bluegrass album

Crooked Tree — Molly Tuttle & Golden Highway

Najbolji album tradicionalnog bluesa

Get on Board — Taj Mahal & Ry Cooder

Najbolji album suvremenog bluesa

Brother Johnny — Edgar Winter

Najbolji album folk glazbe

Revealer — Madison Cunningham

Najbolji regionalni roots album

Live at the 2022 New Orleans Jazz & Heritage Festival — Ranky Tanky

Najbolji reggae album

The Kalling — Kabaka Pyramid

Najbolji global music nastup

“Bayethe” — Wouter Kellerman, Zakes Bantwini, & Nomcebo Zikode

Najbolji global music album

Sakura — Masa Takumi

Najbolji dječji album

The Movement — Alphabet Rockers

Najbolji album recitirane poezije

The Poet Who Sat by the Door — J. Ivy

Najbolja audio-knjiga

Finding Me — Viola Davis

Najbolje pakiranje snimke

Beginningless Beginning — Chun-Tien Hsia & Qing-Yang Xiao, umjetnički direktori (Tamsui-Kavalan Chinese Orchestra)

Najbolji box ili specijalno limitirano izdanje

In and Out of the Garden: Madison Square Garden ’81 ’82 ’83 — Lisa Glines, Doran Tyson i Dave Van Patten, umjetnički voditelji (The Grateful Dead)

Najbolji album notnih zapisa

Yankee Hotel Foxtrot (20th Anniversary Super Deluxe Edition) — Bob Mehr, notni zapis (Wilco)

Najbolji povijesni album

Yankee Hotel Foxtrot (20th Anniversary Super Deluxe Edition) — Cheryl Pawelski & Jeff Tweedy, producenti kompilacije; Bob Ludwig, mastering (Wilco)

Najbolji neklasični tekstopisac Najbolji inženjering neklasičnog albuma

Harry’s House — Jeremy Hatcher, Oli Jacobs, Nick Lobel, Mark “Spike” Stent & Sammy Witte, inženjeri; Randy Merrill, mastering (Harry Styles)

Najbolji neklasični producent

Jack Antonoff

Najbolji remix snimke

“About Damn Time (Purple Disco Machine Remix)” — Purple Disco Machine, remixer (Lizzo)

Najbolji imersivni audio album

Divine Tides — Eric Schilling, inženjer miksa; Stewart Copeland, Ricky Kej, & Herbert Waltl, producenti (Stewart Copeland & Ricky Kej)

Najbolji klasični inženjering

Bates: Philharmonia Fantastique – The Making of the Orchestra — Shawn Murphy, Charlie Post i Gary Rydstrom, inženjeri; Michael Romanowski, mastering (Edwin Outwater & Chicago Symphony Orchestra)

Najbolji klasični producent

Judith Sherman

Najbolji nastup orkestra

“Works by Florence Price, Jessie Montgomery, Valerie Coleman” — Michael Repper, dirigent (New York Youth Symphony)

Najbolja operna snimka

Blanchard: “Fire Shut Up in My Bones” — Yannick Nézet-Séguin, dirigent; Angel Blue, Will Liverman, Latonia Moore, & Walter Russell III; David Frost, producent (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

Najbolji zborski nastup

“Born” — Donald Nally, dirigent (Dominic German, Maren Montalbano, Rebecca Myers i James Reese; The Crossing)

Najbolji nastup komorne glazbe/malih ansambla

Shaw: Evergreen” — Attacca Quartet

Najbolji klasični instrumentalni solo

“Letters for the Future” — Time for Three; Xian Zhang, dirigent (The Philadelphia Orchestra)

Najbolji klasični solistički vokalni album

Voice of Nature – The Anthropocene — Renée Fleming, solist; Yannick Nézet-Séguin, pijanist

Najbolja klasična zbirka

An Adoption Story — Starr Parodi & Kitt Wakeley; Jeff Fair, Starr Parodi & Kitt Wakeley, producenti

Najbolja skladba suvremene klasične glazbe

“Contact” — Kevin Puts, skladatelj (Xian Zhang, Time for Three & the Philadelphia Orchestra)

Izvor: BBC

Komentari