Postoje određene riječi, fraze ili idiomi u našoj kulturi za koje se čini da nemaju puno smisla, a to je zato što su ostaci iz vremena kada su riječi imale drugačije značenje ili kontekst. Ipak, ionako ih se držimo kao oblika stenografije koji svi razumiju. Ali jeste li znali da postoje stvarni fizički, vizualni objekti s kojima svakodnevno komuniciramo, a koji su prošli sličan put prkošenja zastarjelosti?
Ti se objekti ponekad nazivaju “skeuomorfi”.
Ako ste ikada naišli na nešto što se čini funkcionalnim, ali nema vidljivu svrhu, možda gledate u skeuomorfa. Ponekad ti predmeti nastavljaju postojati iz estetskih razloga—jer izgledaju lijepo. U drugim slučajevima, zadržavanje “zastarjelih” značajki ili elemenata dizajna može pomoći ljudima da brzo razumiju što objekt radi. Zbunjeni? Evo nekoliko primjera skeuomorfa koje ćete sigurno prepoznati. Zapravo, vjerojatno ih vidite ili komunicirate s njima gotovo svaki dan.
1. Zloglasni maleni džep traperica
Većina pari traperica će, uz glavni džep, imati mali dodatni džep koji zbunjuje ljude generacijama. Puno je glasina o tome odakle dolazi i čemu služi—kondomi, novčići, šibice itd. Ali mislimo da se svi možemo složiti da je u 99% slučajeva prilično beskoristan. Istina je da je ovaj džep na trapericama skeuomorf koji potječe iz 1800-ih, kada je dizajniran da drži brojčanik džepnog sata. Ručni satovi postali su široko popularni tek nakon Prvog svjetskog rata.
2. Ikona diskete
Skeuomorfi su jako popularni u svijetu digitalnog dizajna, gdje dizajneri često pokušavaju oponašati pandane iz stvarnog svijeta (doći ćemo do dosta takvih!). Vjerojatno najpoznatiji primjer je univerzalna ikona “Save”, koja odražava staromodnu disketu iz 1980-ih. Diskete poput ove gore nisu dugo bile uobičajene, ali njihova je sličnost još uvijek globalno prihvaćena u ovom specifičnom kontekstu, a vjerojatno će tako biti još dugo.
3. Zvuk koji proizvodi kamera vašeg telefona
Možda vam ovaj zvuk uopće nije poznat ako ste ispod određene dobi i navikli ste telefon držati u nečujnom načinu rada. Na nekim mjestima, poput Japana, telefoni moraju proizvesti zvuk prilikom snimanja fotografije – iz razloga privatnosti i sigurnosti.
4. CC i BCC kada šaljete e-mail
Kada dodate nekoga u lanac e-pošte, javno ili tajno, koristit ćete ove funkcije—ali većina nas ne zastaje i ne razmišlja o tome odakle dolazi. CC i BCC — “karbonska kopija” odnosno “slijepa karbonska kopija” — potječu iz doba pisaćih strojeva, kada se karbon papir koristio za izradu više kopija dokumenta odjednom. Zapravo, velik dio moderne e-pošte i tipkovnica potiče od pisaćih strojeva.
5. Mala, sićušna ručka na bočici javorovog sirupa
Pogledaj tu stvar! Nitko zapravo nikad nije mogao upotrijebiti ručku za ulijevanje sirupa. Pa zašto je još uvijek tamo? Iznenađenje! To je skeuomorf. Sićušna ručka je ostatak – ili je barem trebala evocirati – stare vremenske i gigantske kamene vrčeve u kojima su ljudi nekoć čuvali tekućinu. U konačnici, malene ručke bile su marketinški trik koji je trebao potaknuti nostalgiju kod potencijalnih kupaca.
6. Mašna na ženskom donjem rublju
Iznenađujuća većina ženskog donjeg rublja ima sićušnu mašnu istaknutu na samoj prednjoj strani. Izgleda lijepo, ali funkcionalno ne služi ničemu – pa zašto je tako raširena? Najvjerojatnije objašnjenje je da su to ostaci — skeuomorf! — iz vremena prije elastike, kada su donje rublje i mnoge druge vrste odjeće držali komadom vrpce koju je trebalo povući i zavezati. Kad je došla elastika, mašna više nije bila potrebna, ali očito je bila preslatka da bi se potpuno odbacila.
7. Grilje na prozorima
Vlasnici kuća opterećuju se oko boje i stila girlja, a u međuvremenu ne poduzimaju ništa. Grilje postoje već stotinama godina. Izvorno su bile jedini način za otvaranje ili zatvaranje prozora, mnogo prije nego što je staklo bilo lako dostupno. Do 1920. bile su prilično zastarjele zbog modernih prozora, sjenila, prozora protiv oluje, paravana i ostalog, ali opet, izgledale su lijepo pa smo ih zadržali!
8. Buka koju stvara vaš usisavač
Rane verzije usisavača bile su iznimno glasne. Godinama kruže glasine da bi moderni proizvođači usisavača mogli gotovo u potpunosti eliminirati buku, da nije činjenice da ga potrošači više vole. Kad je usisivač glasan, smatramo ga snažnim – pa ga neki proizvođači ponovno dodaju. Slično tome, električna vozila ne proizvode gotovo nikakvu buku. No, mnogima nedostaje zvuk brundanja motora, što je potaknulo određene proizvođače da ga umjetno dodaju iako to nije potrebno
9. Lažni džepovi, gumbi i kopče
Jedina stvar čudnija od malenog džepa na trapericama je potpuno umjetni džep!
Traperice su prisutne već jako dugo, a postale su popularne tijekom kalifornijske zlatne groznice zahvaljujući Leviju Straussu i Jacobu Davisu. Uz tako dugu povijest, prilično smo navikli vidjeti džepove na uobičajenom mjestu. Ali u nekom su trenutku neki dizajneri zaključili da džepovi narušavaju kroj i estetiku njihove odjeće – osobito na ženskoj odjeći. Rješenje? Napravite lažni džep. Također ćete vidjeti mnogo odjeće s lažnim gumbima ili lažnim kopčama na cipelama, vjerojatno ostacima značajki koje su prije bile funkcionalne, ali više nisu bile potrebne.
10. Žarulje u obliku svijeće
Evo jednog očitog, ali iznimno istaknutog. Većina nas jako voli svijeće, lampione i druge izvore svjetlosti koji se temelje na vatri. No, nažalost, rad s pravom vatrom jednostavno nije praktičan u mnogim slučajevima. Žarulje su sigurnije i praktičnije većinu vremena, ali uložili smo puno truda da izgledaju što je moguće više poput svijeća i lampiona. Postoje čak i žarulje koje umjetno trepere kao pravi plamen!
11. Pola aplikacija i ikona na vašem telefonu
Skeuomorfni dizajn bio je vrlo uobičajen u ranim danima pametnih telefona, a i danas je prilično raširen. Vjerojatno ćete prepoznati gomilu primjera: Aplikacija Notes koja izgleda točno poput lista papira. Aplikacija kalkulatora koja izgleda točno kao vaš osnovnoškolski kalkulator. Podcast aplikacija koja izgleda kao kaseta koja se reproducira u kasetofonu. Skeuomorfi su vrlo česti u ikonama i logotipima. Sam logotip aplikacije Gmail podsjeća na pismo u papirnatoj omotnici. Univerzalno prihvaćeni simbol za telefonske pozive podsjeća na staromodnu ručnu telefonsku slušalicu, a ne na mobilni telefon. Simbol baterije ne izgleda nimalo poput modernih litij-ionskih baterija, već više poput AA.
Skeuomorfi su gdje god pogledate! Ne samo da često izgledaju cool, već brzo prenose značenje i funkciju ljudima koji možda nisu upoznati s aplikacijom ili dizajnom.
Izvor: Upworthy
Komentari