Nezavisna vijećnica Iva Rinčić u novom tekstu osvrnula se na problematiku koja vlada u riječkim dječjim vrtićima. Njezin tekst prenosimo u nastavku:
“Prije tri godine, u predizbornoj godini, najavljena su tri nova vrtića i još tri rekonstruirana. No, ostvarenje toga obećanja još se ne nazire. Rješavajući alarmantno stanje neupisanih, Grad Rijeka je protekle godine prenamijenio i otvorio nekoliko prostora. No, i dalje riječki vrtići nisu primili oko 120 djece koliko nije upisano.
Na problem ispod crte stalno upozoravam! U objavi Učenici iz PGŽ-a rekorderi po izostancima upozorila sam na brojne probleme u županijskom sustavu školstva i ukazala na moguća rješenja.
Oni sretniji koji su se upisali u neki u gradskih vrića, s ponosom su dočekali početak nove pedagoške godine. I polazak, kako smo mogli pročitati, u „ušminkane“ vrtiće.
No, kako to obično bude, šminka je kratkog vijeka i vrlo brzo pokazuje brazde zapuštenosti. Tako je jutros riječka javnost saznala za privremeno zatvaranje Dječjeg vrtića na Mlaki zbog pojave miševa?!
Zapuštena igrališta, ogorčeni roditelji
Djeca su premještena u druge prostore, a roditelji su s pravom ogorčeni. To, nažalost, nije izoliran incident – u svibnju 2023., nekoliko mjeseci prije početka obnove, zatvoren je vrtić Radost, jer „nije u dovoljnoj mjeri osiguravao potrebne sigurnosne i zdravstvene uvjete“.
Nadalje, slike zapuštenih igrališta, poput onoga kod vrtića Krijesnica na Kantridi, s pravom izazivaju nezadovoljstvo.
Unatoč višekratnim upitima Gradu o katastrofalnom, pa čak i opasnom stanju tog prostora za igru djece, rečeno je da za radove jednostavno nema novca.
Roditelji su ogorčeni, a odgajatelji više ni ne vode djecu na igralište zbog sigurnosnih razloga.
Zelene površine nisu luksuz, već potreba
Nadogradnja vrtića Galeb s prostorom za dvije nove jasličke skupine izgleda kao pozitivan iskorak, no ona će se provesti na štetu postojećih zelenih površina. U gradu u kojem oskudijevamo zelenilom, vrtić Galeb bio je rijedak primjer drugačijeg uređenja.
Zelene površine nisu luksuz, već potreba. Rješavanje nedostatka prostora eliminacijom zelenila, ne bi trebala biti opcija. Podrška novim kapacitetima je neupitna, ali zar je nužno da to bude na štetu zelenih površina?
Zar se nije moglo pronaći rješenje za nove vrtićke kapacitete (u skladu s predizbornim obećanjima), bez daljnjeg smanjenja zelenih površina u gradu?
Prekid kolektivnih pregovora
Uz to, posljednjih dana čitamo o prekidu kolektivnih pregovora i pokušaju mirenja između odgojitelja i Grada.
Po svemu sudeći, riječki će odgojitelji morati čekati iduću godinu ne bi li realizirali prava koja im pripadaju novom uredbom, te ostvarili uvjete kakve imaju njihove kolege u susjednim gradovima i općinama (razlike su već sad od 300 do 400 eura).
Ignoriranje navedenog od strane vlasti realno vodi u scenarij prosvjeda i štrajk, a te odlaska odgajatelja u vrtiće drugih osnivača.
Riječki vrtići – Rijeka zaslužuje bolje
Gradonačelnik i gradska uprava moraju hitno preuzeti odgovornost i posvetiti se rješavanju ovih gorućih problema. Pitanja infrastrukture vrtića, očuvanja zelenih površina i prava odgojitelja zahtijevaju trenutnu akciju.
Ne mogu se više skrivati iza obećanja i birokratskih izgovora, dok svakodnevni život građana trpi zbog njihovog nedjelovanja.
Pozivamo stoga Grad i gradonačelnika da hitno, odgovorno i transparentno pristupe rješavanju ovih pitanja. Rijeka zaslužuje bolje sigurnije vrtiće za djecu, više zelenila za sve građane, a posebno najmlađe, te pravedne uvjete za odgojitelje.”
Izvor: Iva Rinčić
Komentari