“Hitno prestanite!” Ženska mreža objasnila zašto je Prozor života iznimno opasan i loš

156
dijete

Otvaranje “Prozora života” u Zagrebu izazvalo je burne reakcije u javnosti i podijelilo mišljenja stručnjaka, udruga i građana. Ovaj projekt, koji omogućava majkama da anonimno ostave neželjeno dijete na sigurno mjesto, pokrenula je udruga Betlehem Zagreb s ciljem zaštite zdravlja i života djece čije su majke u iznimno teškim životnim okolnostima.

“Prozor života” postavljen je u sklopu samostana Pohoda Marijina, uz kapelu Corpus Domini na Trešnjevci. Organizatori naglašavaju da njihov cilj nije poticati majke na napuštanje djece, već pružiti sigurno rješenje za one koje se nađu u bezizlaznoj situaciji.

Ipak, otvaranje “Prozora života” naišlo je i na oštre kritike. Ženska mreža Hrvatske snažno se usprotivila ovoj inicijativi. Njihovo priopćenje donosimo u nastavku:

“Ženska mreža Hrvatske oštro osuđuje postavljanje tzv. “prozora” za ostavljanje djece u sklopu samostana „Pohoda Marijina“ uz kapelu Corpus Domini na Trešnjevci u Zagrebu te upozoravamo javnost i institucije na protuzakonitost i kažnjiva obilježja ovog čina.

Zahtijevamo hitno uklanjanje ovog “prozora” za ostavljanje djece i sankcioniranje odgovornih sukladno važećim zakonima Republike Hrvatske, zbog poticanja na počinjenje kaznenog djela napuštanja djeteta.

Ovakva praksa prisiljava žene da okončaju neželjene trudnoće porodom, izlažući ih nesigurnim uvjetima, ugrožavanju fizičkog i mentalnog zdravlja te postupanjima na vlastitu štetu.

“Prozor života” je protuzakonit, opasan i suprotan najboljem interesu djeteta. Njime se stvara paralelni, vaninstitucionalni sustav skrbi za djecu, koji je u suprotnosti s važećim zakonima RH.

Legalizacija takve prakse omogućila bi:

• Isključenje informiranog pristanka oba roditelja na odricanje od roditeljske skrbi.

• Onemogućavanje potpune evidencije identifikacijskih podataka, kao i

medicinske i socijalne povijesti djeteta.

• Kršenje prava djeteta na identitet i pristup informacijama o vlastitom podrijetlu

zajamčenih Konvencijom o pravima djeteta UN-a.

• Povećanje rizika od napuštanja djece neželjenog spola ili s posebnim

potrebama.

• Uskraćivanje prava drugom roditelju i obitelji na skrbništvo i odgoj djeteta.

• Stvaranje pravne nesigurnosti i potencijalno rizičnih posvojenja zbog mogućih

parnica bioloških roditelja ili rodbine.

Ova praksa također potkopava pristup zdravstvenoj i socijalnoj skrbi:

• Potiče žene da trudnoću drže u tajnosti, obeshrabrujući ih da potraže obiteljsku i profesionalnu pomoć.

• Odvraća ih od prenatalne i postnatalne skrbi, čime ih izlaže nesigurnim porodima bez medicinskog nadzora.

• Može prikriti ozbiljne zločine poput silovanja, incesta i zlostavljanja.

Iako je namjera tzv. “prozora” za ostavljanje djece pružiti alternativu za majke u kriznim situacijama i potencijalno spriječiti opasnije oblike napuštanja djece, ova praksa otvara niz pravnih i etičkih pitanja. Posebno se ističe potencijalno kršenje prava djeteta na identitet i poznavanje vlastitog podrijetla, što je zajamčeno domaćim zakonodavstvom i međunarodnim konvencijama. Stoga je ova zabrinutost utemeljena na postojećim pravnim okvirima Republike Hrvatske.

Zbog svih zakonskih, zdravstvenih, socijalnih i psiholoških posljedica za žene i djecu, pozivamo institucije Republike Hrvatske da hitno poduzmu mjere za zabranu i sankcioniranje ove opasne i protuzakonite prakse te spriječe njezino širenje”, priopćili su iz Ženske mreže Hrvatska.

Komentari