Bečki muzej istaknutom grafičaru do 12. siječnja posvećuje izložbu koja poziva na promišljanje o mračnim stranama ljudske prirode.
Bečki muzej Albertina Modern odnedavno predstavlja izložbu posvećenu Alfredu Kubinu (1877. – 1959.), jednom od najznačajnijih grafičara 20. stoljeća. Ova izložba pruža jedinstven uvid u pogled ovog austrijskog umjetnika na svijet zla koji je bio dominantna tema njegova života i stvaralaštva. Za Kubina estetika zla predstavlja suprotnost idili odnosno svjesnom skrivanju gnusne stvarnosti. Njegov duboko pesimistički svjetonazor dopušta mu da kroz svoje crteže istražuje gotovo isključivo mračne strane ljudske prirode.
U svojim se radovima Kubin suočava s prijetećim snoviđenjima, izraženim strahom od ženskog, seksualnosti, noći i prepuštenosti na milost i nemilost sudbini. Zarobljen u svoje sumorne vizije, zlo je za njega neiscrpno i presudno za život.
Alfred Kubin i danas ostaje nevjerojatno relevantan što dokazuju i brojni motivi njegovih djela koji su i dalje aktualni: ratovi, zarobljenici, mučenja, krvnici, progonjeni, kuga i pandemija. Mnoga njegova djela tematiziraju ono jezivo, noćne more demona, sablasna bića, groteske, anđele smrti i prizore iz pakla – ono što nas vreba „s druge strane“. Kubin istražuje te vizije na zadivljujući način, čime se ističe kao jedan od najvrsnijih grafičara 20. stoljeća.
Izložba obuhvaća oko stotinjak Kubinovih grafika koje potječu iz fundusa muzeja Albertina, a pripadaju njegovom ranom stvaralaštvu. Posjetitelji u njima mogu uživati u muzeju Albertina Modern od 14. kolovoza 2024. do 12. siječnja 2025. godine.
Komentari