Pula na kraju ljeta pleše valcere: Veličanstveni koncert Strauss Capelle Vienna u pulskom Domu branitelja

293
Strauss Capelle Vienna

Trodnevna manifestacija Žive slike Austro-Ugarske monarhije pokušala je oživjeti neka stara vremena na čuđenje turista i ne baš preveliki interes Puljana. Plesali su se valceri, šetale krinoline, pričale stare priče pa čak i nudila neka stara jela ali kao da je sve to zasjenila iznenadna jesen, kiša i hladnoća što je Puljane odmah natjeralo da se zatvore u svoje domove.

To međutim nije vrijedilo za impresivan veličanstveni koncert orkestra Strauss Capella Vienna koji je doslovce u Dom hrvatskih branitelja unio duh Beča. Kao da je u nekom čarobnom snu publika je , u prepunoj dvorani ,ovacijama nagrađivala svaku od izvedenih kompozicija, njihala se u duhu valcera , smijala i pljeskala u ritmu poput bečke publike kada gledamo novogodišnje koncerte i doslovce nije dozvolila orkestru da napusti pozornicu ni nakon nekoliko biseva. Bio je to nezaboravan doživljaj zahvaljujući organizatorima cijele manifestacije Ivni Bevanda i Turističkoj zajednici grada Pule.
Orkestar Strauss Capelle Vienna na čelu s dirigentom Rainerom Roosom izvodio je Straussova djela veselo i razigrano na očito svojstven nekonvencionalan način, uz duhovite opaske i pozivanje publike na sudjelovanje. Duhu starih vremena doprinose i njihove povijesne uniforme crvene boje, koje su nastale na zahtjev austrijskog cara Franje Josipa I ,čiji je dvorski krojač bio zadužen za njihov dizajn.

Općem su dojmu itekako doprinijeti sopranistica Brigitta Simon i bariton Thomas Weinhappel koji su i plesali i pjevali pa i glumili kada je trebalo.

U drugom dijelu koncerta premijerno je izvedena Monarhija djelo Emira Kulenovića, pulskog odvjetnika i Aleksandra Valenčića ,uz stihove poeme koju su napisali Slavica Lončarić Đugum i Antun Zanetti također pulski odvjetnik.

Na kraju koncerta naravno uživali smo uz zvukove veličanstvene skladbe Na lijepom plavom Dunavu, no, pogađate, sviralo se i dalje dok orkestar nije posustao nakon više od dva sata muziciranja.

Orkestar je, inače, Johan Strauss I osnovao 1827 godine, a Austrijanci ga smatraju čuvarem bogate tradicije bečkih valcera. Smatraju ih najautentičnijim, najizvornijim i jedinstvenim orkestrom Johana Straussa u svijetu, koji okuplja talentirane glazbenike iz bečke opere i bečkih simfoničara. Održali su više od 3000 koncerata diljem svijeta stvarajući nezaboravne doživljaje poput ovoga u Puli. Pulska publika uistinu je u petak imala privilegij i čast biti dijelom Straussove glazbene baštine uoči 200.godišnjice njegova rođenja.

Cijela manifestacija završila je u subotu na Forumu valcerom, slikanjem, plesom pet krinolina i šetnjom usamljenih dama u povijesnim kostimima koje su djelovale pomalo izgubljeno. Sve u svemu ideja vraćanja u daleku povijest, što u Puli vole raditi, možda i nije loša kad bi se više truda uložilo u realizaciju. Glazbeni je doživljaj bio pun pogodak, ali su sve ostale manifestacije djelovale nedovršeno i bez puno smisla.

Tekst i foto: Silva Celebrini

Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna Strauss Capelle Vienna

Komentari